SPORTURI  »  TENIS  »  INDIAN WELLS

VIDEO Naomi Osaka o demolează pe Daria Kasatkina în finala de la Indian Wells și câștigă primul titlu al carierei » Suma fabuloasă câștigată de Osaka

Articol de GSP - Publicat duminica, 18 martie 2018 17:19

Japoneza Naomi Osaka (44 WTA) a câștigat în această seară primul titlu din carieră, impunându-se în turneul Premier Mandatory de la Indian Wells.

Osaka a învins-o fără drept de apel în finală pe rusoaica Daria Kasatkina (19 WTA), scor 6-3, 6-2, după un meci care a durat doar o oră și 11 minute.

Japoneza care în semifinale o învinsese fără drept de apel pe Simona Halep a dominat cu autoritate meciul și nu i-a dat nicio șansă Kasatkinei, care în acest turneu făcuse numeroase victime cu nume, precum Caroline Wozniacki, Angelique Kerber și Venus Williams.

Cu excepția primului game, în care și-a pierdut serviciul, Osaka a fost explozivă și a dejucat cu brio strategia defensivă adoptată de Kasatkina în această seară.

Japoneza a dictat în permamență ritmul punctelor și a făcut break exact când trebuia, impunându-se cu 6-3 în primul set.

Setul secund a fost câștigat într-o manieră și mai autoritară. Omniprezentă pe teren, Osaka a hărțuit-o pe Kasatkina, care a fost departe de forma arătată în precedentele meciuri.

Grație succesului, Osaka și-a asigurat un cec impresionant: 1,3 milioane de dolari, dar și 1000 de puncte WTA.

Rusescu a văzut echipa de start a României și a reacționat: „O surpriză foarte mare. Pe Edi l-a deranjat ceva”
Slovacia - România 1-1, decisiv pentru „optimile” EURO 2024 » GOOOOL Răzvan Marin! Penalty executat perfect! Pauză, la acest scor suntem în „optimi”!

Știm pe cine ar întâlni România în optimi » Locul 1 în grupă e singurul cu adversar simplu! Pe locurile 2-3, dăm de un COȘMAR

L'Equipe, reacție incredibilă despre România, posibila adversară a Franței la Euro: „Implacabilă, să se neutralizeze reciproc”