INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ARGENTINA

VIDEO Momente dramatice în Estudiantes - Boca Juniors » Meciul a fost întrerupt când Javier Altamirano s-a prăbușit pe gazon

Mijlocașul chilian Javier Altamirano (24 de ani) a avut o criză de epilepsie în minutul 27 al meciului Estudiantes de La Plata - Boca Juniors, din runda cu numărul 11 a primei ligi din Argentina. Partida a fost abandonată.

Articol de - Publicat luni, 18 martie 2024 09:24 / Actualizat luni, 18 martie 2024 10:08

Scene dramatice au avut loc în noaptea de luni. Cei aproximativ 30.000 de spectatori prezenți în tribune la Estudiantes - Boca Juniors au amuțit în minutul 27, când Javier Altamirano, fotbalistul gazdelor, s-a prăbușit pe gazon.

Marele Robbie Fowler, dialog deschis la Muzeul Fotbalului din București » Umor britanic: „Poate e cea mai tare poreclă din fotbal!”
EVENIMENT

Javier Altamirano s-a prăbușit pe gazon în Estudiantes - Boca Juniors

Coechipierii au făcut semne disperate către echipa medicală. Au urmat momente dramatice. Colegii au izbucnit în lacrimi, în timp ce mijlocașul chilian era transportat către spital.

Arbitrul Fernando Echenique i-a chemat pe cei doi căpitani, Jose Sosa și Edinson Cavani. Ambii au fost de acord ca meciul să fie abandonat și să se rejoace la o dată ulterioară.

Cavani a avut și un schimb de replici cu fanii adverși. Atacantul din Uruguay le-a făcut semn să facă liniște, astfel încât medicii să se poată concentra. A fost huiduit, dar a depășit momentul. Edinson a mers în vestiarul advers la câteva minute distanță. S-a interesat de starea lui Altamirano.

Potrivit unui comunicat emis de clubul Estudiantes, Altamirano este conștient și în afara oricărui pericol. A fost transferat la Platense Medical Institute pentru mai multe analize.

Javier Altamirano este spitalizat, sub atenta supraveghere a medicilor. Urmează să efectueze o serie de analize suplimentare. Este în stare stabilă. Din cauza problemelor de sănătate avute meciul a fost oprit în minutul 27, la cererea arbitrului
- Comunicat Estudiantes

Javier Altamirano, cu numărul 17

Javier Altamirano este un mijlocaș format de clubul chilian Huachipato. În august 2023 a fost cumpărat de Estudiantes pentru un milion de euro. Fotbalistul în vârstă de 24 de ani are o apariție în tricoul primei reprezentative a statului Chile.

„Nu are pic de clasă!” » Klopp, atacat dur, după ce l-a jignit pe reporter și a plecat de la interviu: „E clar că nu ești în formă”
MAN. UNITED - LIVERPOOL 4-3
Horațiu Moldovan, martor la umilința suferită de Atletico în derby-ul cu Barcelona