SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

VIDEO Sorana Cîrstea, calificare fără emoții în turul doi al US Open

Articol de - Publicat marti, 29 august 2023 08:23 / Actualizat marti, 29 august 2023 09:21

Sorana Cîrstea (33 de ani, numărul 30 WTA) a învins-o, azi noapte, pe americanca Kayla Day (23 de ani, numărul 93 WTA), scor 6-2, 6-3, într-o partidă din primul tur al turneului de la US Open. Următoarea adversară a româncei va fi rusoaica Anna Kalinskaya (24 de ani, numărul 89 WTA).

Cea mai bine clasată româncă din clasamentul WTA a început cu dreptul turneul din Statele Unite ale Americii. Sorana Cîrstea a trecut fără emoții de americanca Kayla Day în primul tur de la US Open, la capătul unui meci care a durat o oră și 16 minute.

Iga Swiatek, un singur game pierdut în primul tur la US Open 2023 + prima surpriză a turneului
US OPEN 2023

Sorana Cîrstea a trecut de Kayla Day în primul tur al US Open

Sorana Cîrstea a început primul set excelent, reușind să câștige primul game. A fost egalată la unu, dar după aceea s-a desprins cu ușurință, conducând cu 4-1.

Kayla Day a redus din handicap, 2-4, dar de acolo românca a mers șnur și și-a adjudecat primul set cu 6-2, după 32 de minute de joc.

Sorana Cîrstea a început foarte bine și al doilea set și conducea cu 3-0. Americanca a câștigat două game-uri la rând, dar Sorana nu a cedat. A apăsat accelerația și s-a desprins rapid la 5-2.

Kayla Day și-a mai trecut în cont un game, 3-5, dar Sorana Cîrstea a stabilit în cele din urmă soarta partidei după 44 de minute scurse din setul secund.

În turul doi al turneului de la US Open, Sorana Cîrstea o va înfrunta pe rusoaica Anna Kalinskaya (24 de ani, numărul 89 WTA). Ea a trecut în primul tur de cehoaica Katerina Siniakova (27 de ani, numărul 49 WTA), scor 6-4, 6-2.

Partida dintre Sorana Cîrstea și Anna Kalinskaya se joacă miercuri, 30 august, de la ora 18:00, ora României.

VIDEO. Rezumatul meciului dintre Kayla Day și Sorana Cîrstea

Simona Halep, mărturie în cazul de dopaj: „E greu să trăiești în stilul acesta. Am refuzat să cred!”

Simona Halep, dezvăluire despre cazul de dopaj: „Am primit o veste de la avocatul meu! Sunt foarte dezamăgită”

Interviu ȘOCANT cu fostul internațional român care deține o școală de fotbal: „80% dintre români susțin Rusia. Știm cu toții ce este Ucraina - rahat!” » GSP l-a contactat azi: „Îmi mențin afirmațiile!”

Retragere-șoc în tenis! Nici măcar nu și-a anunțat fanii, dar a cerut să fie scoasă din programul de testare antidoping