FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

VIDEO Concluziile lui Zeljko Kopic, după primul amical al „câinilor”

Zeljko Kopic (46 de ani), antrenorul lui Dinamo, a tras concluziile după ce „câinii” au remizat cu Genclerbirligi (locul 8 în liga a doua din Turcia), scor 1-1, în primul amical al iernii.

Articol de , , - Publicat marti, 09 ianuarie 2024 15:38 / Actualizat marti, 09 ianuarie 2024 16:03

Zeljko Kopic (46 de ani), antrenorul lui Dinamo, a tras concluziile, după ce „câinii” au remizat cu Genclerbirligi (locul 8 în liga a doua din Turcia), scor 1-1, în primul amical al iernii.

• GSP are 4 reporteri în Antalya: Eduard Apostol, Remus Dinu, Cristian Preda și Ionuț Iordache sunt prezenți pe toată durata cantonamentelor echipelor din Superliga.

Nemulțumirile antrenorului croat au fost legate de lejeritatea cu care dinamoviștii au pierdut mingea în prima repriză.

Al doilea golgeter al Superligii poate pleca din România: „Am primit o ofertă clară de la Hapoel Beer Sheva”
TRANSFER

Kopic consideră că echipa lui a jucat cu intensitate și putea să mai marcheze.

Acesta speră că Darko Velkovski, singurul fotbalist adus de Dinamo în această iarnă, va putea juca în amicalul cu Charleroi, programat vineri, 12 ianuarie, de la 17:00. Croatul a spus că în amicalul de vineri fiecare jucător va primi câte 60 de minute.

VIDEO. Kopic, concluzii după primul meci amical al lui Dinamo: „Vrem să implementăm această mentalitate”

„A fost primul nostru meci din acest an. Am întâlnit o echipă bună. Am avut câteva probleme, în special în prima repriză. Am pierdut mingea foarte ușor în unele situații. Băieții au dat totul, intensitatea a fost bună. Ne-am creat câteva ocazii, puteam să mai înscriem.

Cred că este un rezultat echitabil. Vineri avem următorul amical, fiecare jucător va juca 60 de minute. Este ok, sunt mulțumit în acest moment. Prefer să vorbesc despre meci acum, o să discutăm despre transferuri în altă zi. Vreau să vorbesc jucătorii care au jucat în acest meci și să vorbesc despre ei, nu despre transferuri.

Sper să-l vedem pe Darko Velkovski în meciul de vineri. El este într-o formă bună, dar mai are nevoie de câteva antrenamente pentru a se adapta. Sper să intre câteva minute vineri.

Astăzi jucătorii au luptat până la sfârșit. Vrem să implementăm această mentalitate, suntem pe drumul cel bun”, a spus Zeljko Kopic, la finalul meciului.

Un meci bun, am fost cam obosiți, este normal. Este o perioadă grea, de încărcătură. Trebuie să acumulăm. Încă nu avem prospețime. Cu timpul, cu cât ne vom apropia de meciurile oficiale, vom fi din ce în ce mai bine. Vom da totul în fiecare meci, vom încerca să aducem cât mai multe puncte până la finalul campionatului. Dacă nu credeam că ne putem salva, ridicam mâna și plecam acasă.
- Răzvan Patriche, fundaș central la Dinamo

Florin Manea a intrat la discuțiile decisive cu Genoa pentru Radu Drăgușin: „La banii ăștia, italienii o vând și pe soacra patronului!”
TRANSFER DRĂGUȘIN
Marius Șumudică i-a convins! Șefii lui Gaziantep negociază pentru fotbalistul lui Gigi Becali
TRANSFER

„Lampard” Popescu, primul plecat de la FCSB? » Până să vină oferta lui Becali, a bătut deja palma cu alt club din Superligă: „Suntem încântați, e un campion”

L-a disperat pe Hagi: „Ne despărțim, nu se mai poate! La câți bani îi dăm, trebuia să fie star”