FOTBAL  »  Superliga  »  HERMANNSTADT - FARUL

FOTO „Hoții, hoții!” » Proteste în Hermannstadt - Farul după golul validat campioanei!

Împins de Rivaldinho, Găman a căzut // foto: captură DigiSport +7   FOTO
Împins de Rivaldinho, Găman a căzut // foto: captură DigiSport

Articol de - Publicat sambata, 15 iulie 2023 20:04 / Actualizat sambata, 15 iulie 2023 20:16

Jucătorii lui Hermannstadt au contestat primul gol din meciul cu Farul, înscris de Constantin Grameni, dar arbitrii din camera VAR și „centralul” Istvan Kovacs nu au considerat că se impune acordarea unei lovituri libere la duelul Rivaldinho - Găman.

Farul a deschis scorul la Sibiu în minutul 57, prin Constantin Grameni, intrat pe teren cu 3 minute în urmă.

Sibienii au contestat golul înscris de campioană, acuzând că Rivaldinho a comis un fault în construcția fazei. Ce s-a întâmplat?

„Hoții, hoții!” » Proteste la Sibiu după golul validat campioanei Farul

Acțiunea a pornit cu o centrare din dreapta a lui Dan Sîrbu. Aflat pe traiectoria mingii, Valerică Găman a fost ușor împins din spate de Rivaldinho și a căzut. În consecință, nu a putut respinge balonul, acesta a ajuns la Borgnino iar argentinianul l-a găsit pe Grameni liber în careu. „Dina” a preluat și a finalizat.

+3 FOTO

Gazdele au contestat golul și au sperat că perechea de arbitri din camera VAR, Viorel Flueran - Cristina Trandafir, îl va avertiza pe „centralul” Istvan Kovacs că ar trebui să revadă faza.

După câteva minute de consultări, arbitrii au deliberat că nu se impunea acordarea unei lovituri libere pentru sibieni, iar golul Farului a fost validat.

Cei 6.000 de fani sibieni au reacționat: „Hoții, hoții!”.