FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - SEPSI 0-0

Reacția lui Dioszegi după golul anulat lui Sepsi cu Rapid

Laszlo Dioszegi, patronul lui Sepsi

Articol de - Publicat sambata, 15 iulie 2023 07:20 / Actualizat sambata, 15 iulie 2023 10:17

Laszlo Dioszegi, patronul lui Sepsi, a comentat remiza echipei sale cu Rapid, scor 0-0, în prima etapă din SuperLiga.

Deși Sepsi a avut un gol anulat eronat de Sebastian Colțescu, în minutul 65, Dioszegi s-a declarat mulțumit de punctul obținut în Giulești.

Acuzații grave după Rapid - Sepsi: „Viciere de rezultat! E clar, dar nu putem dovedi acest lucru”
Rapid - Sepsi

Dioszegi: „Nu pot să zic că sunt supărat”

„Nu pot să zic că sunt supărat. A fost gol valabil! Nu vrem să spunem lucruri aşa de mari, dar eu sunt bucuros că am scos un punct la Rapid, nu multe echipe vor avea şansa să scoată un rezultat pozitiv. În prima repriză am jucat mai slab, dar în a doua repriză am văzut altă echipă”, a declarat Dioszegi, potrivit Prima Sport.

Patronul lui Sepsi a vorbit și despre înfruntarea cu Bergodi, antrenorul Rapidului și fostul său angajat: „Habar nu aveam (n.r. - că Bergodi semnează cu Rapid), nu m-am gândit, aşa e viaţa de antrenor, chiar îi urez baftă în continuare.

Am avut o relaţie foarte bună, dar iată că şi fără el am făcut un meci bun şi mă repet: nu foarte multe echipe vor lua puncte în Giuleşti”.

Golul lui Ștefănescu din minutul 65, anulat pentru ofsaid

În minutul 65, Marius Ștefănescu a câștigat duelul cu Braun, a profitat de letargia lui Iulian Cristea și a trimis în poarta lui Moldovan cu un șut la colțul lung din 7 metri. Reușita a fost inițial validată, apoi anulată pentru o poziție de ofsaid a lui Safranko.

După consultarea VAR, Sebastian Colțescu a ajuns la concluzia că atacantul lui Sepsi obstrucționa vederea lui Moldovan.

Covăsnenii au protestat vehement. „Centralul” a scos din buzunar nu mai puțin de 3 avertismente, pentru Niczuly, Ștefănescu și Rodriguez.

„Nu influențează faza, nu e ofsaid!”, a comentat un arbitru pentru GSP. „Decizia e complicată, mai ales că tușierul a dat credit și-a validat reușita. Colțescu s-a luat după Mladinovici într-o fază discutabilă", a adăugat acesta.

VIDEO. Roland Niczuly, după Rapid - Sepsi 0-0: „Viciere de rezultat!”

Campionat nou, obiceiuri vechi » Gol valabil anulat cu VAR în Rapid - Sepsi: „Nu influențează faza! Decizie greșită”