FOTBAL  »  Superliga  »  FARUL - UTA 2-2

Mircea Rednic, declarații curajoase după ce a încurcat campioana » Își laudă un jucător: „E cel mai bun din campionat la ora actuală!”

Mircea Rednic / Sursă foto: Facebook@ UTA Arad +8   FOTO
Mircea Rednic / Sursă foto: Facebook@ UTA Arad

Articol de - Publicat joi, 26 octombrie 2023 22:13 / Actualizat joi, 26 octombrie 2023 22:37

Mircea Rednic, antrenorul celor de la UTA, a trasat principale concluzii după remiza obținută de „Bătrâna Doamnă” cu Farul, scor 2-2, în restanța din runda #5 din Superligă.

„Sunt mulțumit, ținând cont de situațiile avute de Farul în repriza a doua.

Dar sunt și nemulțumit, fiindcă am avut ocazii în prima repriză, în urma cărora am fi putut să ne distanțăm pe tabelă. Am făcut o primă repriză bună, contra unei echipe care joacă bine, în special acasă. Am avut momente în care am reușit să surprindem o echipă bună precum Farul, păcat că n-am fost lucizi în fața porții pentru a mai marca.

Sunt supărat că am luat gol la cornere, cu oameni nemarcați pe zona centrală... Mă deranjează când luăm gol din faze fixe!”.

(...) Am vorbit cu Hagi, suntem supărați amândoi (zâmbește). Ne-am fi dorit amândoi să câștigăm, a fost pe muchie de cuțit”, a spus Rednic, cel care la finalul meciului a fost felicitat de Hagi. Camerele TV au surprins cum „Regele” i-a transmis omologului său, în îmbrățișarea de la final, cuvinte de laudă: „Bravo, bravo!”

Rednic, X la „Rege” » UTA, punct mare pe terenul campioanei Farul: remiză spectaculoasă la malul mării
FARUL - UTA 2-2

Mircea Rednic are un nou pariu: „Fabry e cel mai bun număr zece din campionat”

Mircea Rednic a dezvăluit că așteaptă o exprimare și mai bună a echipei după integrarea tuturor fotbaliștilor veniți la Arad în ultimele săptămâni. Totodată, l-a lăudat pe mijlocașul ofensiv slovac Fabry, pe care-l consideră cel mai bun „decar” din campionat.

Trebuie să gestionez bine situația. Jucătorii care au venit au adus un plus de calitate, dar încă nu sunt pregătiți fizic. Sper ca de la meciul cu FCU Craiova să fim mai bine.

Am lucrat cu mulți jucători în cariera mea și cred că, în momentul de față, Fabry e peste Palic (n.r. - croatul trecut pe la Dinamo sau FC Argeș, adus în Liga 1 de Rednic, în 2015) și e cel mai bun număr 10 de la noi din țară. Poate mai mult, trebuie să profităm mai mult de calitățile lui”.

Ofosu nu e OK din punct de vedere fizic, are nevoie de timp. A fost titular și a făcut-o foarte bine, dar nu e încă la capacitate maximă.

- Mircea Rednic, antrenor UTA

„Bătrâna Doamnă” a dominat ostilitățille în prima repriză împotriva campioanei Farul / Sursă foto: Facebook@ UTA Arad
+4 FOTO

VIDEO+FOTO Rednic l-a ținut în șah pe „Rege” » UTA, punct mare pe terenul campioanei Farul: remiză spectaculoasă la malul mării

Asta e diferența dintre Hagi și Rednic! Contrast incredibil în „restanța” din Superligă

Pe ce stadion va juca Corvinul Hunedoara în Europa League: „Am primit invitația și vom merge acolo”

S-a întors! Acționarul din „Epoca de Aur” bagă din nou bani la Dinamo: e unul dintre magnații alcoolului