FOTBAL  »  Superliga  »  FARUL - UTA 2-2

VIDEO + FOTO Rednic, X la „Rege” » UTA, punct mare pe terenul campioanei Farul: remiză spectaculoasă la malul mării

„Marinarii” s-au împiedicat pe teren propriu de „Bătrâna Doamnă” / Sursă foto: Facebook@ Farul Constanța +8   FOTO

Articol de , - Publicat joi, 26 octombrie 2023 21:56 / Actualizat joi, 26 octombrie 2023 23:32

Campioana Farul s-a împiedicat pe teren propriu de UTA, scor 2-2, într-o restanță din runda cu numărul 5 din Superliga. „Bătrâna Doamnă” a făcut o primă repriză solidă, a intrat în avantaj la cabine, „marinarii” reușind doar să evite înfrângerea în partea secundă, nu și să pună mâna pe toate punctele.

UTA a făcut una dintre cele mai solide reprize din „era Rednic” și conducea pe terenul campioanei la finalul primelor 45 de minute, după o prestație care a întrecut așteptările celor mai optimiști fani ai „Bătrânei Doamne”. Farul n-a avut încotro decât să iasă la „dans”, a atacat în valuri în repriza a doua, dar tot ce a putut obține a fost un punct. Alt pas greșit pentru Hagi și ai săi și un egal de moral pentru arădeni.

Mircea Rednic, declarații curajoase după ce a încurcat campioana »  Își laudă un jucător: „E cel mai bun din campionat la ora actuală!”
FARUL - UTA 2-2
Mircea Rednic, declarații curajoase după ce a încurcat campioana » Își laudă un jucător: „E cel mai bun din campionat la ora actuală!”

Cronică de Alexandru Barbu: Rednic, X la „Rege”

Într-o remiză trepidantă, campioana s-a încurcat de o echipă încropită în vară, care bifează a 5-a remiză consecutivă în SuperLigă.

Restanța din etapa a 5-a trebuie să ne coloreze o zi de joi oarecare, îmbuibată cu zeci de meciuri europene și vești despre cum justiția mai împarte palmaresul Stelei ca pe un baton de salam.

Gazdă e Farul, definiția unui proiect. Atât cât poate fi un proiect în România. Oaspete e UTA, unde multe lucruri se fac de pe azi pe mâine și dispar poimâine. Rednic a folosit 19 fotbaliști străini din 17 țări diferite, record pentru actualul campionat. Globalizare. Sau heirupism?

Gică, asta-i apărare?

Începe partida și... bum! Marchează UTA. Defensiva Farului e pe nicăieri, între Sârbu și Boli avea loc să aterizeze și un Boeing 747, iar elevii „Puriului” mușcă. Servit de Ofosu, Micovschi se demarcă excelent și-l execută pe Aioani la „lung”.

Normal, Hagi se agită pe bancă, dar tot Aradul putea să înscrie dacă Fabry era mai atent.

Campioana arestează mingea, UTA se plictisește de fotbal și crede că e suficient să nu mai facă nimic. Se înșală. Egalează Farul, „cap” Rivaldinho printre picioarele lui Iacob. Hopa, e chiar un meci bun!

Farul e surprinsă că UTA a aflat cum se iese din propria jumătate și dobrogenii sunt „capsați” încă o dată, Fabry îi fură mingea lui Ofosu și își ia revanșa pentru ocazia de mai devreme.

„Bătrâna Doamnă” a dominat ostilitățille în prima repriză împotriva campioanei Farul / Sursă foto: Facebook@ UTA Arad
+4 FOTO

Rednic face tot X

La pauză, Hagi operează și în apărare, și în atac. Ies Sîrbu și Gustavo, slabi în prima parte, intră Dussaut și Louis Munteanu. Astfel, familia Rivaldo din atac e dezbinată, nu mai există tandemul alcătuit de fiul Rivaldinho și ginerele Gustavo. Bine că Balonul de Aur din 1999 nu are mai multe rude în fotbal!

Aparent, „Regele” își trezește la pauză jucătorii. Grameni și Budescu sunt alții în startul reprizei secunde, rapizi, concreți, iar Artean egalează după un corner.

Farul are timp, mult timp să câștige. Nu e așa simplu. Posesia soră cu somnul și ritmul scăzut revin, ambele echipe gafează în serie, ocazii apar din când în când, faze lucrate, ioc!

La Ovidiu pornește furtuna, galeria Farului se trezește și cântă cât poate de tare. Ploaia torențială îl aduce la mal, adică pe teren, pe Doicaru, noul atacant lansat de Farul care se năștea în 2007, anul în care Rednic câștiga ultimul titlu din istoria lui Dinamo. Și Iustin putea să-i aducă victoria lui Hagi, Iacob s-a întins însă și i-a scos șutul trimis în diagonală.

De la UTA răspunde un alt elev, Rareș Pop, șansă bună, apoi Găman, chemat la VAR, nu consideră necesar să-l elimine pe Louis Munteanu, violent cu Căpușă.

Hagi țipă la Aioani, țipă la toată lumea, degeaba. Ofensiva campioanei din final a fost sterilă. Nu se mai întâmplă nimic, egal echitabil, al 5-lea la rând pentru UTA în SuperLiga.

14 străinia folosit Farul în acest campionat, cei mai mulți din 2012 încoace

20 de goluriîn Liga 1 e borna atinsă aseară de Rivaldinho, al 15-lea brazilian care ajunge la 100 de apariții pe prima scenă

Clasamentul la zi din Superliga

Asta e diferența dintre Hagi și Rednic! Contrast incredibil în „restanța” din Superligă
FARUL - UTA

FINAL » Farul - UTA Arad 2-2

• Au marcat: Rivaldinho '24, Artean '50 / Micovschi '7, Fabry '27
  • 2.941 spectatori au fost prezenți la partida de la Ovidiu.

• Artean a restabilit egalitatea la cinci minute după ieșirea de la cabine: reluare simplă, din șase metri, la un corner executat precis de Budescu. Apărarea oaspeților s-a poziționat greșit și l-a lăsat complet nemarcat pe mijlocașul „rechinilor”.
  • Prima repriză a întâlnirii de la malul mării a fost spectaculoasă. Micovschi, fotbalistul împrumutat de Rapid la Arad, a deschis scorul după doar șase minute, învingându-l pe Aioani printr-un șut plasat. Campioana a restabilit egalitatea prin Rivaldinho - cap din apropiere care l-a depășit prea ușor pe Iacob - însă UTA a revenit rapid la conducere. Fabry a șutat în forță din 12-13 metri, portarul Farului a reacționat cu întârziere, iar mingea s-a dus în plasă. Cei doi goalkeeperi au partea lor de vină la golurile de 1-1, respectiv 1-2.
+4 FOTO

Farul - UTA Arad, echipele de start

Farul: Aioani - Sârbu, K. Boli, M. Popescu, Kiki - T. Băluță, Artean, Grameni - Gustavo Costa, Rivaldinho, Budescu
Rezerve: Buzbuchi - Dussaut, Diogo Quieros, G. Marins, N. Popescu, Borginho, Enes Sali, L. Munteanu, Iustin Doicaru
Antrenor: Gheorghe Hagi

UTA Arad: F. Iacob - D. Rodrigues, Conte, Benga, Abeid - Freitas - Micovschi, Fabry, C. Mihai, Ofosu - G. Cooper
Rezerve: Kucher, Stolnik, Carp, Stahl, R. Pop, Herald Marku, Omondi, Căpușă, Luckassen
Antrenor: Mircea Rednic

Stadion: Complex Sportiv Academia „Gheorghe Hagi” (Ovidiu)
Arbitru: George Găman (Craiova), A1: Mircea Orbuleț (București), A2: Adrian Popescu (Craiova)
Arbitru VAR: Sorin Costreie (Voluntari), AVAR: Andrei Moroiță (Ploiești)

VIDEO Toate informațiile înainte de FCU Craiova - UTA

Gabi Torje vorbește pe larg despre episodul „Steaua e numai una!”: „Parcă am omorât pe cineva!” + „Eu nu beam, eram șoferul lui Tamaș”
PRIETENII LUI OVIDIU
Ionuț Chirilă, din nou la tablă. A analizat tehnico-tactic o fază din meciul lui Dinamo: „La ce tehnică de înșurubare și mobilitate are Neluț...”
DINAMO

Ultrașii FCSB știu numele fotbaliștilor cu care negociază Becali și exultă: „5 ani nu ne bate nimeni!”
Al Hilal câștigă Cupa Regelui! Cristiano Ronaldo a plâns în hohote după ce a rămas fără trofeu cu Al Nassr

Imagini SCANDALOASE de la gala RXF, din Sala Polivalentă » Două femei lovite cu bestialitate de „Perversul” de pe Târgu Ocna, în cușcă! Reacția șocantă a organizatorilor: „Nu este nimic deplasat!”

De asta a fost mazilit?! Ce a putut să facă în vestiar jucătorul plecat de la Dinamo