FOTBAL  »  Superliga  »  U CLUJ - OȚELUL GALAȚI 0-1

Ovidiu Sabău, după ce U Cluj a pierdut cu Oțelul Galați: „Nu suntem atât de puternici”

Ovidiu Sabău (55 de ani), antrenorul Universității Cluj, a declarat că înfrângerea cu Oțelul Galați, scor 0-1, este una care îi aduce cu picioarele pe pământ.

Articol de - Publicat duminica, 17 decembrie 2023 18:23 / Actualizat duminica, 17 decembrie 2023 19:49

Ovidiu Sabău (55 de ani), antrenorul Universității Cluj, a declarat că înfrângerea cu Oțelul Galați, scor 0-1, este una care îi aduce cu picioarele pe pământ pe jucătorii lui.

Ovidiu Sabău s-a arătat surprins de înfrângerea care a venit într-un moment bun al echipei sale. Clujenii adunaseră 4 victorii consecutive, 3 în SuperLiga, una în Cupa României. Chiar și cu această înfrângere, U Cluj încheie etapa pe loc de play-off.

„Am un semn de întrebare”. Dan Nistor îl atacă pe Istvan Kovacs, după înfrângerea lui U Cluj cu Oțelul Galați
U CLUJ - Oțelul Galați 0-1

Tehnicianul nu exclude posibilitatea ca obiectivele trasate să fie prea îndrăznețe în raport cu calitatea lotului pe care îl conduce. Acesta a anunțat noi achiziții de jucători în pauza de iarnă.

Ovidiu Sabău, surprins de înfrângerea cu Oțelul Galați:

„Pentru mine este o surpriză (n.r. acest rezultat). Fiind un joc atât de important, cu jucători care au așa experiență, a fost o surpriză să nu avem curaj să jucăm, să fim dominați la capitolul posesie, inițiativă, curaj.

Lucrurile s-au schimbat în a doua repriză, când am dominat adversarul. Am fost prea crispați, prea încordați. Este o înfrângere care ne aduce cu picioarele pe pământ.

E supărare mare în momentul de față. Poate și noi ne-am fixat obiective mult prea îndrăznețe decât putem duce în momentul de față. Încă nu suntem o echipă atât de puternică să sperăm la play-off. Nu am fost destul de convingători. Ar trebui să arătăm ca în a doua repriză a acestui meci, când am controlat jocul și am pasat foarte mult.

Încercăm să aducem niște jucători ca să întărim lotul. Avem condiții foarte bune, stabilitate financiară, un public extraordinar și așteptările sunt altele. Trebuie să ridicăm nivelul și să aducem jucători de calitate”, a spus Ovidiu Sabău, pentru Prima Sport.