FOTBAL  »  Superliga  »  AMICAL

FOTO Constantin Budescu a debutat la Buzău » Cum s-a încheiat amicalul jucat de cele două echipe din Superligă

Buzoienii au fost învinși la limită de Hermannstadt, 0-1, în amicalul care a marcat debutul lui Costică Budescu / Sursă foto: Facebook@ Gloria Buzău +8   FOTO

Articol de - Publicat duminica, 16 iunie 2024 18:48 / Actualizat duminica, 16 iunie 2024 20:39

Nou-promovata Gloria Buzău și-a testat forțele, sâmbătă seara, cu Hermannstadt, în primul amical disputat de formația lui Andrei Prepeliță în această vară. Cu Budescu introdus pe teren în partea secundă, formația din „Crâng” a fost învinsă la limită, scor 0-1. Unicul gol al partidei a fost reușit de Florin Bejan, în minutul 15.

Revenită în prima ligă după o pauză de mai bine de 15 ani, Gloria Buzău își turează motoarele în perspectiva noului sezon. Sâmbătă seara, pe terenul fostului complex IMGB din București, buzoienii au întâlnit Sibiul lui Marius Măldărășanu, într-un meci în care Andrei Prepeliță a folosit mai mulți dintre fotbaliștii acontați în această vară, printre care și Constantin Budescu.

„Veteranul” plecat de la Farul la jumătatea play-off-ului a intrat pe teren în repriza secundă. Spre deosebire de Budi, Dragoș Grigore, celălalt transfer perfectat de Gloria la finalul acestei săptămâni, n-a fost utilizat niciun minut. Grig a fost prezent la meci, urmărindu-l chiar de lângă Budescu.

+4 FOTO

Titular în centrul defensivei a fost alt stoper adus în această fereastră de mercato, Grigore Turda, unul dintre favoriții lui Prepeliță din perioada petrecută la FC Argeș. Iar în poartă, în repriza a doua, și-a făcut apariția Dorian Railean, goalkeeper-ul luat zilele acestea din curtea lui Dinamo.

Gloria Buzău, învinsă de Hermannstadt în primul amical al verii

Gloria a aliniat următoarea formulă în meciul cu Hermannstadt, conform paginii oficiale de Facebook: Alexandru Greab- Sergiu Pârvulescu, Grigore Turda, Alin Dobrosavlevici, Cosmin Gladun - Vlad Prejmerean, Tudor Călin, Dragoș Lazăr, Daniel Benzar, Denis Dumitrașcu- Raul Șteau.

După pauză, au mai evoluat, pe lângă Budescu, Răilean - Robert Sălceanu, Diego Ferraresso, Alexandru Dandea, Rassambek Akhmatov, Andreas Mihaiu, Cristian Dumitru, Dragoș Tescan și Bogdan Brîncoveanu.

+4 FOTO

Hermannstadt s-a impus în amical, apoi a plecat în Turcia

De partea cealaltă, Hermannstadt a mizat pe: Căbuz- Căpușă, Bejan, Ionuț Stoica, Ciubotaru, Balaure, Biceanu, Luca, Iancu, Neguț, Paraschiv.

Mai omogeni, deși Măldărășanu a apelat și la multe rezerve, sibienii s-au impus în amicalul de sâmbătă, grație golului marcat în prima repriză de Florin Bejan.

Hermannstadt a decolat deja spre Turcia, acolo unde, în perioada 16-28 iunie, va disputa un stagiu de pregătire la Bolu.

VIDEO Așa a celebrat Gloria Buzău promovarea în Superliga României

Veste URIAȘĂ pentru Dennis Man, cu 24 de ore înainte de Slovacia - România!

Vești de coșmar pentru România » Vom întâlni în „optimi” un monstru, dacă terminăm grupa pe locul doi sau 3! + doar locul 1 ne scoate în față un adversar accesibil

De ce erau belgienii transpirați leoarcă deși erau doar 16 grade. Explicația e neașteptată