FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - FCSB 2-0

„Killerul” FCSB-ului a fost refuzat de Becali: „I-am zis de el, dar n-a vrut să-l ia”

Rapid a învins-o pe FCSB, scor 2-0, în primul derby important al sezonului. Marko Dugandzic (28 de ani), marcator la primul meci în tricoul giuleștenilor, le-a fost propus în 2020 roș-albaștrilor, care au refuzat să-l transfere. +46   FOTO

Articol de GSP - Publicat luni, 25 iulie 2022 17:40 / Actualizat luni, 25 iulie 2022 17:41

Dezvăluirea a fost făcută de Valeriu Iftime, conducătorul lui FC Botoșani, prima echipă din România a atacantului croat. De la moldoveni, Dugandzic s-a transferat în Rusia, la Sochi, de unde a revenit în Liga 1, la începutul anului, pentru a semna cu CFR Cluj.

Mihai Stoica numește momentul în care s-a rupt totul la FCSB: „Golul din ofsaid al Voluntariului ne-a afectat foarte tare. Ne-a debusolat!”
FCSB

Valeriu Iftime: „I-am zis lui Becali despre Dugandzic, dar n-a vrut să-l ia”

Când a plecat Marko de la noi, i-am spus lui Gigi Becali despre el, dar era pandemie și nu a vrut să-l ia. Aseară i-a bătut doar Dugandzic. Rapidul nu a avut nicio ocazie, în afară de astea unde a fost implicat Dugandzic. El a contribuit la unul 100%, iar la celălalt jumătate, a fost coautor. Fără el era complicat”, a declarat Iftime pentru as.ro.

Eroul Rapidului cu FCSB, surprins la debutul pentru giuleșteni: „Nu ştiam că meciul e atât de important pentru fani”

Dugandzic a avut un debut de vis la Rapid. A marcat și a pasat decisiv în victoria giuleștenilor în fața celor de la FCSB și s-a declarat surprins de importanța meciului pentru fanii alb-vișinii.

„A fost un start incredibil. Visam la asta, nu ştiam că meciul e atât de important pentru fani. Am marcat şi am dat dat pasa de gol şi am câştigat meciul.

Înainte să vin, am vorbit cu antrenorul şi mi-a spus că voi juca. Am jucat multe meciuri înainte. Am doar cuvinte bune despre oraş, despre club. Oamenii m-au primit foarte bine şi cred că le-am răspuns pe teren.

Nu putem să îi comparăm cu fanii din Croația. Poate doar cu cei de la Hajduk Split”, a declarat Dugandzic după victoria de duminică seară.

VIDEO. Atmosferă de vis la Rapid - FCSB

Becali n-a mai suportat umilința din Giulești și a dictat 4 schimbări la pauză! Cine au fost cei „sacrificați”