FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - SEPSI 1-0

VIDEO 7/7 cu Mutu! Rareș Ilie, cu un gol de excepție, a decis Rapid - Sepsi » Clasamentul din play-out

Dominată o repriză, Rapid a învins-o cu 1-0 pe Sepsi în etapa #6 din play-out-ul Ligii 1. Rareș Ilie a reușit un gol superb spre finalul partidei, iar Adrian Mutu are 7 victorii din 7 meciuri pe banca alb-vișiniilor! +12   FOTO

Articol de - Publicat sambata, 23 aprilie 2022 22:56 / Actualizat sambata, 23 aprilie 2022 23:07

Programul complet din play-out - AICI!

Rapid - Sepsi 1-0. Rareș Ilie, decisiv!

Sepsi a fost echipa mai bună în prima repriză și a avut 3 situații importante de gol, toate salvate de Horațiu Moldovan, goalkeeperul giuleștenilor.

Mai întâi, Moldovan a ieșit providențial dintre buturi și i-a închis unghiul lui Dumitrescu. Apoi, portarul de națională al Rapidului a respins execuția trimisă de Golofca în diagonală (40). Moldovan a „recidivat” în minutul 42, când a intervenit exact și la finalizarea lui Ștefănescu de la 16 metri.

Mihai Stoica, despre jucătorul dorit de FCSB: „Tocmai a făcut ceva senzațional!”
FCSB

Rapid a revenit mai montată de la cabine și a fost superioară în partea secundă. Ioniță II (48), Belu-Iordache (50) și Vojtus (65) i-au dat, pe rând, emoții lui Niczuly, care, în fine, a capitulat în minutul 80.

Rareș Ilie a reușit o acțiune senzațională, a pus pe picior greșit 4 adversari și a „înțepat” balonul peste goalkeeperul covăsnenilor!

Până la final nu s-a mai înscris. Așadar, Rapid se desprinde în fruntea play-out-ului și e tot mai sigură de barajul pentru Conference League.