FOTBAL  »  Superliga  »  FARUL - DINAMO

FOTO Scandal în Farul - Dinamo » Reacție violentă a lui Larie + Ce spun specialiștii despre momentul respectiv

Marcel Bîrsan i-a arătat eronat cartonașul roșu lui Alexandru Buzbuchi, în minutul 77 al meciului Farul - Dinamo, după un contact cu Hakim Abdallah. Decizia a fost întoarsă de VAR, dar a provocat un veritabil scandal. +20   FOTO

Articol de - Publicat luni, 12 februarie 2024 21:50 / Actualizat luni, 12 februarie 2024 22:41

Marcel Bîrsan i-a arătat cartonașul roșu lui Alexandru Buzbuchi, în minutul 77 al meciului Farul - Dinamo, după un contact cu Hakim Abdallah. Decizia a fost întoarsă de VAR, dar a provocat un veritabil scandal.

În minutul 76, Abdallah a sprintat spre poarta Farului. Era în poziție de ofsaid, arbitrul asistent a semnalizat, Bîrsan a ridicat mâna, semn că a înțeles că e ofsaid, dar apoi a avut un moment în care a uitat. Atacantul nu s-a putut opri, a alunecat și s-a ciocnit violent cu portarul Buzbuchi.

Dinamo a avut nevoie de 25 de etape! Premiera consemnată în meciul cu Farul
Farul - Dinamo

Decizia lui Marcel Bîrsan a inflamat spiritele în Farul - Dinamo

Marcel Bîrsan a considerat că ieșirea portarului a fost mult prea dură. După câteva clipe de ezitare, „centralul” i-a arătat direct cartonașul roșu lui Buzbuchi.

Eliminare întoarsă de VAR în Farul - Dinamo
+16 FOTO

Ionuț Larie, aflat aproape de fază, a avut o ieșire violentă. L-a bruscat pe Bîrsan. Căpitanul Farului a văzut cartonașul galben, dar nu s-a potolit. A strigat injurii în direcția arbitrului asistent.

Viorel Flueran și Cristina Trandafir, oficialii din camera VAR, au verificat faza și au confirmat că atacantul era în ofsaid. Avertismentul portarului a fost anulat, cel arătat lui Larie a rămas valabil.

A fost momentul în care tot stadionul a izbucnit. Ultrașii din peluză au strigat împotriva lui Marcel Bîrsan.

Furia fanilor s-a potolit, iar în minutul 85 arena din Ovidiu a început să se golească.

Părerea specialiștilor: „roșu” pentru Larie

GSP a contactat imediat după acel moment un specialist în arbitraj care a explicat ce măsuri trebuiau luate.

Fundașul Ionuț ⁠Larie ar fi meritat cartonașul roșu pentru comportament nesportiv, bruscare și injurii.

FOTO. Cele mai spectaculoase imagini din Farul - Dinamo

+30 FOTO

VIDEO. Spectacol pirotehnic înaintea meciului Farul - Dinamo

Cum a apărut Kopic la meciul cu Farul » Detaliul observat de reporterii GSP pe brațul antrenorului lui Dinamo + explicația acestuia: „Vreau să jucăm ca ei!”
farul - DINAMO
Primele declarații ale celui mai nou transfer de la Dinamo: „Pot promite că vom rămâne în Liga 1”
DINAMO

„Lampard” Popescu, primul plecat de la FCSB? » Până să vină oferta lui Becali, a bătut deja palma cu alt club din Superligă: „Suntem încântați, e un campion”

L-a disperat pe Hagi: „Ne despărțim, nu se mai poate! La câți bani îi dăm, trebuia să fie star”