FOTBAL  »  Superliga  »  CSU CRAIOVA - FCSB 2-1

Sorin Cârțu, enervat la culme de un gest al lui Compagno: „Această «barzelletta» să fie preluată la școlile de fotbal!”

CS Universitatea Craiova a învins-o pe FCSB, scor 2-1. Sorin Cârțu (66 de ani), președintele clubului oltean, consideră o glumă penalty-ul dictat în prelungirile primei reprize, la ciocnirea dintrea Compagno și Bancu. +13   FOTO

Articol de GSP - Publicat luni, 19 septembrie 2022 00:42 / Actualizat luni, 19 septembrie 2022 00:47

Prelungirile primei reprize au adus și cea mai contestată fază a meciului. Andrea Compagno și Nicușor Bancu s-au lovit cap în cap, iar „centralul” Radu Petrescu a dictat penalty pentru FCSB. Sorin Cârțu contestă decizia.

Ion Crăciunescu a revenit cu verdictul la faza penalty-ului celor de la FCSB, după ce la pauză se blocase: „Dacă spun asta, vă supărați” » Contrazis de specialistul contactat de GSP
CSU Craiova - FCSB 2-1

Sorin Cârțu, nemulțumit de penalty-ul din CSU Craiova - FCSB

„Aș propune ca această «barzelletta» (n.r. «glumă» în limba italiană) pe care a creat-o jucătorul italian să fie preluată de școala de antrenori și exemplificată la toți jucătorii, antrenorii.

E un mod de a dribla foarte interesant: dau mingea în față, o pierd de sub control, dau cu capul în gură, mă dau pe spate și primesc penalty. Efectiv e hilar tot ce s-a întâmplat în acel minut, care a întors, cât de cât, desfășurarea partidei.

Până la urmă este bine că am păstrat rezultatul și este o victorie deosebită. E bine că echipa a fost conectată foarte bine pentru această partidă. În general, meciurile pe care le ai cu FCSB, CFR, Rapid, intră într-o categorie a meciurilor speciale.

Pe lângă ce pregătesc și transmit antrenorii, vin și jucătorii cu un plus al lor de stare de spirit. Eu sunt mulțumit că s-a făcut dreptate. Ar fi fost păcat ca acest meci să nu se fi terminat cu o victorie a noastră a spus Sorin Cârțu”, la „Fotbal Club”, de la Digi Sport.

SUPERLIGA » VIDEO penalty-ul obținut de Andrea Compagno în meciul cu FCSB

Schimbare de antrenor în Liga 1! Și-a anunțat în direct plecarea: „Nu văd cum să mai rămân aici!”

Confirmă discuția decisivă cu Dan Petrescu: „M-a surprins că a vorbit despre asta”

Ungurii sunt cu ochii pe meciul României de la Euro! Cum îi putem ajuta să se califice în „optimi”
Euro 2024
Slovacia - România, decisiv pentru „optimile” EURO 2024 » Cum arată primul „11” pregătit de Edi Iordănescu
Nationala

Știm pe cine ar întâlni România în optimi » Locul 1 în grupă e singurul cu adversar simplu! Pe locurile 2-3, dăm de un COȘMAR

L'Equipe, reacție incredibilă despre România, posibila adversară a Franței la Euro: „Implacabilă, să se neutralizeze reciproc”