FOTBAL  »  Superliga  »  UTA ARAD

UTA Arad, înfrângere în al doilea amical al verii în fața unei formații de Conference League

UTA Arad - FK Sarajevo, scor 1-1 / Foto: Facebook

Articol de - Publicat vineri, 28 iunie 2024 20:38 / Actualizat vineri, 28 iunie 2024 20:48

UTA Arad a pierdut cu scorul de 3-1 împotriva celor de la FK Sarajevo în al doilea amical al verii.

Arădenii au condus în prima repriză cu 1-0 prin golul marcat de Ibrahima Conte, dar Sarajevo a înscris de 3 ori în poarta apărată de Iliev prin Catakovic, în minutul 57, Beganovic, în minutul 68, și Andusic, în minutul 79.

Ibrahima Conte în amicalul împotriva celor de la Sarajevo / Foto: Facebook

Formație de start UTA Arad: Dejan Iliev - Râpă, Ibrahima Conte, Benga, Anișorac - A.Samson - Cr. Mihai, Van Durmen, Omondi, Fabry - Imoh

Rezerve: Popa, Rodrigues, Trif, Ekmekci, Pedro, Calotă, Halaf, David, Cristea

Cine este adversara FK Sarajevo, adversara celor de la UTA

FK Sarajevo este ocupanta locului patru din Bosnia și Herțegovina și este angrenată în preliminariile Conference League. Lotul este cotat la aproximativ 8.5 milioane de euro și se va duela cu FC Aktobe pentru accederea în grupele Conference League.

Arădenii au pierdut și cu campioana Bosniei

UTA Arad a pierdut împotriva celor de la FK Borac Banja Luka, campioana Bosniei, cu scorul de 2-1 în primul meci amical din cantonamentul efectuat în orașul sloven Rogla. Unicul marcator al arădenilor a fost Ezekiel Imoh.

Kouya Mabea, noul jucător al celor de la UTA

Kouya Mabea a venit la UTA Arad din postura de jucător liber de contract, evoluează pe postul de fundaș stânga și a evoluat ultima dată la Hapoel Rishon leZion în liga secundă din Israel. Apărătorul este originar din Coasta de Fildeș și este cotat la 200.000 de euro, conform site-urilor de specialitate.

Kouya Mabea a semnat o înțelegere valabilă pe un an cu arădenii, dar a primit și o clauză de prelungire.

În această vară UTA Arad a fost activă pe piața transferurile. Arădenii au reușit să contracteze și alți 6 jucători. Benjamin Van Durmen, Cornel Râpă, Andrei Dumiter, Robert Popa, Loai Halaf și Dejan Iliev au ajuns deja sub comanda lui Mircea Rednic.

VIDEO. Mircea Rednic, campanie electorală pentru primarul din Arad

Cu doar două zile înainte de România - Olanda, Valentin Mihăilă a semnat: „Suntem fericiți să vă anunțăm”
Peste cine a dat Gardoș într-o baie din Londra: „La chiuveta de lângă mine, chiar el. E ziua mea norocoasă!”
Altele

Postul TV de sport a devenit de astăzi indisponibil în România! Dispare după 18 ani » Două competiții importante rămân „în aer”

Rafael van der Vaart, dialog cu GSP: „România? Mai bine întâlneam Spania sau Germania” » „Tricolorul” care l-a impresionat