FOTBAL  »  LIGA 2  »  RUNDA #6

S-a încheiat ultimul meci al etapei din Liga 2! Clasamentul actualizat

Articol de GSP - Publicat marti, 14 septembrie 2021 18:50 / Actualizat marti, 14 septembrie 2021 18:52

Liga 2 a revenit după pauza provocată de meciurile echipei naționale. Ultimul meci al rundei #6, Viitorul Pandurii Tg. Jiu - Hermannstadt, s-a încheiat la egalitate, 1-1.

Răzvan Vulpe a deschis scorul pentru gazde în minutul 32, după ce a agățat o minge livrată de Alexandru Dulca.

Sibienii au restabilit egalitatea până la pauză, Valentin Buhăcianu reușind un șut puternic din interiorul careului (42).

Hermannstadt completează podiumul în „B”, cu 14 puncte, în vreme ce Viitorul Tg. Jiu se clasează pe 16 (3p).

FINAL » Viitorul Pandurii - Hermannstadt 1-1

Viitorul Pandurii: Eftimie – Buleică (cpt.), Core, Al. Băican, Copaci – Țegle, Felipe Acosta – Vulpe, Dodoi, Al. Dulca – Cip. Rus
Rezerve: Rob. Geantă – Ciul, Godja, Sveikauskas, Doumbia, Gîrbiță, Vespe, Mitrică, Pîrcălabu
Antrenor: Cristian Lupuț

FC Hermannstadt: I. Pop – Pantea, Antoche, I. Stoica, Opruț, Alhassan, Mino Sota – Balaure, P. Petrescu (cpt.), Al. Oroian – Buhăcianu
Rezerve: Muțiu – Bejan, Tomșa, Issah, Andr. Lungu, Buzan, I. Năstăsie, C. Popescu, Plazonja
Antrenor: Marius Măldărășanu

FINAL » Csikszereda - U Cluj 3-1

• Au marcat: Bărăbaș 48; Jebari Soufiane 61; Richard Jelena 86 / Ribeiro 25
  • Click AICI pentru statistici
  • În direct pe Telekom Sport 1, Digi Sport 1 și Look Sport+

Csikszereda a obținut prima victorie a sezonului. Echipa lui Valentin Suciu, care venea după 5 eșecuri în primele 5 etape, a câștigat duelul cu U Cluj, echipă aflată pe locul 5 înaintea etapei.

Lucrurile păreau gri pentru gazde la finalul primei reprize, când „șepcile roșii” conduceau cu 1-0 grație golului lui Ribeiro din minutul 25. Totul s-a schimbat, însă, în partea a doua. Csikszereda a egalat la scurt timp după reluarea jocului, prin Marius Bărăbaș, care a finalizat o fază foarte frumoasă condusă de Gal-Andrezly.

Același Gal-Andrezly a construit și faza golului 2 pentru gazde. În minutul 61, i-a pasat pe culoar lui Soufiane Jebari, iar mijlocașul marocan nu a iertat.

Scorul final, 3-1, a fost stabilit în minutul 86 de Richard Jelena. Din nou - pentru a treia oară în acest meci - pasa decisivă i-a aparținut strălucitorului Peter Gal-Andrezly, jucător slovac în vârstă de 31 de ani.

Final » Poli Iași - FC Buzău 0-1

FINAL » Unirea Slobozia - Petrolul 0-2

Echipe de start

Unirea Slobozia: Gurău - Ibrian, Dinu, Perju, Toma - Coadă, Crueru - Bolohan, Greu, Mustacă - Stoca
Antrenor: Adrian Mihalcea

Petrolul: Avram – Pârvulescu, Huja, Manolache, Țicu – Seto, Cebotaru – Bratu, Tucaliuc, Șaim – Diarra
Antrenor: Nicolae Constantin

FINAL » Metaloglobus - Poli Timișoara 4-1

Metaloglobus: Gavrilaș - I. Sîrbu, D. Lung, Caramalău, A. Sava - L. Mihai, Al. Coman - Plumbuitu, Cl. Herea, Potecea - Ov. Herea
Rezerve: Nedelcovici - L. Cazan, Al. Lazăr, Stere, Ed. Vraciu, Al. Enache, A. Florescu, Grosu, Pandele
Antrenor: Nicolae Grigore

Poli Timișoara: Păduraru - Sofran, Mera, Scutaru, Pamfile - Ignea, R. Lazăr - D. Andrei, Bîrnoi, O. Ursu - D. Benzar
Rezerve: Murariu - Bocșan, Moțiu, Zaluschi, Minteuan, S. Coste, D. Prodan, Gerbi, R. Hațegan
Antrenor: Dorin Toma

FINAL » CSC Șelimbăr - FC Brașov 2-1

FINAL » Dacia Unirea Brăila - Concordia Chiajna 0-2

FINAL » Dunărea Călărași - Unirea Constanța 1-1

FINAL » Ripensia Timișoara - Astra 2-1

Unirea Dej - CSA Steaua 2-1

D-ale fotbalului românesc » Au anunțat un nou antrenor cu o zi înaintea meciului

Un atacant camerunez visează să joace pentru naționala României: „Dacă joc bine și sunt serios, am toate șansele”

A luat parte la un moment istoric în fotbalul românesc, acum lucrează pe TIR în Germania: „Patronii sunt foarte faini! Mai stau un an și mă întorc acasă”

„Traduceri avem?” » Cum se comportă „Hagi” Luțu la cursurile de director sportiv: „E disperat!”