FOTBAL  »  LIGA 2  »  PETROLUL - UTA ARAD 0-3

LIGA 2 // Petrolul Ploiești - UTA Arad 0-3 » KO pentru Flavius Stoican! UTA, victorie la scor de neprezentare în derby-ul etapei

Articol de GSP - Publicat luni, 12 august 2019 20:00

UTA a câștigat derby-ul cu Petrolul din etapa secundă a ligii secunde, 3-0 (Rus '36 p., Buhăcianu '90, D. Lorenzi '90+4), iar arădenii își anunță candidatura serioasă la promovarea în Liga 1.

Vezi aici statisticile meciului

Vezi AICI rezultatele etapei a doua din Liga 2!

Vezi AICI clasamentul actualizat din Liga 2!

Nu e liniște la Ploiești nici în acest sezon, iar venirea lui Flavius Stoican nu pare să fi rezolvat prea multe din problemele ediției precedente. Jocul echipei a scârțâit și în prima etapă, însă azi „găzarii” n-au mai avut norocul din meciul cu Metaloglobus, câștigat in extremis, 2-1.

UTA, echipă complet transformată de la venirea lui Laszlo Balint, a făcut o partidă extrem de solidă în deplasare, după ce în prima etapă îi predase o lecției de fotbal fostei prim-divizionare Dunărea Călărași, pe care a învins-o tot cu 3-0.

Arădenii au abordat curajos meciul de la Ploiești, iar deschiderea de scor a venit în minutul 36, când Rus a înscris din penalty.

Petrolul s-a năpustit în atac în repriza secundă, dar intențiile ofensive ale ploieștenilor au fost anihilate de paradele incredibilului Iacob, portar care avusese o prestație de excepție și în prima etapă, contra Dunării.

Finalul le-a aparținut oaspeților: Buhăcianu, atacantul șlefuit de Florin Bratu anul trecut la Aerostar Bacău, și italianul Lorenzi au înscris pe contraatac și au stabilit scorul final al partidei

Petrolul Ploiești - UTA Arad 0-3

• Au marcat: Rus '36 p., Buhăcianu '90, D. Lorenzi '90+4

Petrolul Ploiești: Avram - Bărboianu, Da Silva, Sârghi, Ticu - Meza Colli, Cioinac - Ștefănescu, Marinescu, Munteanu - Stoica
Rezerve: C. Lungu, M. Mihăescu, Arnăutu, M. Bratu, P. Racu, Manolache, S. Tudor
Antrenor: Flavius Stoican

UTA Arad: Iacob - Ilie, Melinte, Tomozei, Stancu - Hrezdac, Oroian, Lorenzi, Bustea - Rus, Buhăcianu
Rezerve: Bolboașă, Șeroni, D. Isac, Miculescu, O. Ursu, C. Pușcaș, Khalaila
Antrenor: Laszlo Balint

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

Fundaș din Italia la Dinamo. Tratativele au intrat în linie dreaptă, urmează să fie prezentat

„Îmi fac testamentul!” » Cornel Dinu, izbucnire teribilă, după o decizie pe care o numește „TÂLHĂRIE”: „M-au nenorocit minciuna și nedreptatea”

Veste cutremurătoare în a doua zi de Euro: s-a stins la numai 26 de ani, după ce jucase admirabil în Belgia - Muntenegru!