FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - UCRAINA

CORESPONDENȚĂ DIN GERMANIA Bătând mingea într-un templu al fotbalului » România și Ucraina, ultimele retușuri la antrenamentele oficiale + Iordănescu și-a făcut un cadou de aniversare

Antrenamentul echipei naționale înaintea meciului cu Ucraina, de la Euro 2024 FOTO: Andrei Crăițoiu (GSP) +41   FOTO

Articol de , , , - Publicat duminica, 16 iunie 2024 20:12 / Actualizat duminica, 16 iunie 2024 21:48

GSP.ro a asistat astăzi la antrenamentele oficiale ale celor două echipe pe impresionantul stadion din Munchen. Câte un sfert de oră de fiecare, jucătorii luând pulsul arenei în care vor intra „gladiatorii” mâine. Edward Iordănescu a bătut și el mingea în casa lui Bayern!

România și Ucraina au luat pulsul marii arene unde se vor confrunta luni. Allianz Arena este copleșitoare, fie și fără spectatori. Antrenamentul oficial al celor două echipe a fost deschis jurnaliștilor câte un sfert de oră. Pe ceas, pe impunătorul ecran al stadionului, unul colosal! Când expira timpul, gata. Totuși, câteva cadre, imagini și video, pentru microbiști.

VIDEO. Ucrainenii sunt solizi și au niște CV-uri de invidiat

Mai întâi, a fost ședința de pregătire a rivalilor. Chiar dacă nu e zi de meci, „Arena” este excepțională. Să sperăm că „tricolorii” noștri vor fi impulsionați de măreția stadionului, nu copleșiți. N-or juca ei la marile echipe ale lumii, dar nu sunt de ieri, de azi în breaslă.

Ucrainenii? Stretching, atitudine chiar și la niște exerciții banale, câteva zâmbete și râsete la un altul ce implica atenție în reacții.

Par mai bine legați, mai bine făcuți, mai solizi. Nu e vorba că trebuie să ne fie teamă de ei, dar va fi teribil de greu cu acești jucători de pe la Real, Chelsea, Arsenal, Bologna, Girona. Mulți titulari, unii chiar oameni de gol, "bombardier" în LaLiga...

3victorii, o remiză și un eșec a bifat Ucraina în 2024, în două meciuri oficiale (ambele victorii) și trei amicale

Antrenament Ucraina înaintea meciului cu România (Euro 2024). FOTO: Andrei Crăițoiu (GSP)
+30 FOTO

VIDEO. Ce am văzut în 15 minute de antrenament al „tricolorilor”

“Tricolorii” au ieșit pe teren conform programului, la 18:30. Niciun minut mai devreme, niciun minut mai târziu. Prim-planuri cu Radu Drăgușin în mod repetat, Allianz Arena i-ar fi putut deveni „casă” dacă ar fi ales-o pe Bayern în ianuarie în loc să dea curs ofertei de la Tottenham.

O alergare ușoară în start, iar cronometrul uriaș de pe tabelă a pornit numărătoarea inversă. Mai avem doar 14 minute alături de “tricolori”.

Unul dintre preparatorii fizici, Cristi Dragotă, i-a pus la colț. La propriu! La marginea terenului, „tricolorii” au trecut prin 6-7 minute de exerciții fizice, apoi au trecut la jocul cu mingea. În perechi sau în grupuri de câte 3, și-au pasat, s-au căutat cu pase scurte sau lungi, exersând prima atingere în diverse condiții, cu intensități diferite ale paselor.

+37 FOTO

De la mijlocul terenului, Edi Iordănescu coordona totul: „Dau și plec!”. Exercițiul s-a schimbat rapid, s-a trecut la driblinguri libere. „Câte 2-3 de căciulă!“, a solicitat selecționerul.

0este cifra victoriilor din 2024 pentru „tricolori”, trei remize și o înfrângere, toate în amicale

Edward Iordănescu și-a făcut un cadou de ziua lui: a bătut mingea pe stadionul lui Bayern. L-a secondat „Jerry” Gane

Sărbătoritul zilei, Edi Iordănescu, 46 de ani, și-a făcut un cadou de aniversare. A bătut mingea pe impunătorul stadion al lui Bayern Munchen. Asta până să înceapă ședința de pregătire propriu-zisă. Practic, selecționerul a măsurat o bună parte din teren, cu mingea la picior. Și-a permis și un schimb de pase cu unul dintre secunzii săi, „Jerry” Gane, cu o carieră apreciată ca fotbalist.

Dar se observa de la distanță că cei doi au vrut să se bucure de puținele momente de relaxare, într-un templu al fotbalului.

1,50puncte a adunat în medie Edi Iordănescu ca selecționer al României, în 24 de meciuri

Veste URIAȘĂ pentru Dennis Man, cu 24 de ore înainte de Slovacia - România!
Nationala

Vești de coșmar pentru România » Vom întâlni în „optimi” un monstru, dacă terminăm grupa pe locul doi sau 3! + doar locul 1 ne scoate în față un adversar accesibil

De ce erau belgienii transpirați leoarcă deși erau doar 16 grade. Explicația e neașteptată