FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - ISLANDA

Speranțe mari pentru națională! Maxim și Hanca au marcat la ultimul meci înaintea duelului cu Islanda

Alexandru Maxim

Articol de - Publicat sambata, 03 octombrie 2020 09:18 / Actualizat sambata, 03 octombrie 2020 13:24

Alexandru Maxim (30 de ani) a reușit să înscrie dintr-un penalty în minutele de prelungiri ale echipei sale, Gaziantep FK, astfel egalând scorul pe tabela de marcaj (1-1). Și Sergiu Hanca (28 de ani) a reușit să transforme un penalty al Cracoviei, dar echipa sa a fost învinsă cu 3-1 de Wroclaw.

Echipa lui Marius Șumudică, Gaziantep FK, a reușit să o egaleze pe Trabzonspor în prelungirile meciului, printr-un penalty transformat de Alexandru Maxim, decarul naționalei de seniori a României. Maxim a ajuns la a doua etapă consecutivă în care salvează un punct pentru Gaziantep, după ce și în partida trecută a reușit să marcheze tot dintr-un penalty, în ultimele minute ale meciului cu Goztepe, scor 2-2.

Sergiu Hanca a reușit și el să transforme o lovitură de la 11 metri pentru Cracovia în meciul pierdut în deplasare cu Wroclaw, scor 1-3. Totodată, fostul dinamovist a mai ratat un penalty în min 84 al partidei, când scorul final era deja stabilit. Pentru internaționalul român, a fost al doilea gol marcat în acest sezon, după cel din prima rundă în victoria cu Pogon Szczecin.

Lotul convocat de Mirel Rădoi pentru barajul cu Islanda

Portari: Ciprian Tătărușanu (AC Milan/Italia, 69/0), Florin Niță (Sparta Praga/Cehia, 2/0), David Lazar (Astra, 0/0)

Fundași: Sergiu Hanca (KS Cracovia/Polonia, 5/0), Andrei Burcă (CFR Cluj, 1/0), Vlad Chiricheș (Sassuolo/Italia, 59/0), Dragoș Grigore (Ludogorets/Bulgaria, 38/1), Alin Toșca (Gaziantep F.K./Turcia, 19/0), Ionuț Nedelcearu (FC Ufa/Rusia, 11/0), Nicușor Bancu (Universitatea Craiova, 15/0), Mario Camora (CFR Cluj, 0/0)

Mijlocași: Alexandru Crețu (NK Maribor/Slovenia, 2/0), Alexandru Maxim (Gaziantep F.K./Turcia, 39/5), Răzvan Marin (Cagliari/Italia, 21/1), Nicolae Stanciu (Slavia Praga/Cehia, 39/10), Alexandru Cicâldău (Universitatea Craiova, 7/0), Gabriel Iancu (FC Viitorul Constanța, 1/0), Ciprian Deac (CFR Cluj, 24/4), Alexandru Mitriță (New York City FC/SUA, 11/2), Ianis Hagi (Rangers/Scoția, 11/0)

Atacanți: Claudiu Keșeru (Ludogorets/Bulgaria, 37/13), Denis Alibec (Astra, 12/2), George Pușcaș (Reading/Anglia, 16/7)

Alți 8 fotbaliști de află pe lista de rezervă, staff-ul echipei naționale urmând a apela la aceștia în cazul apariției vreunei indisponibilități: Cristian Bălgrădean (CFR Cluj, 0/0), Mihai Bălașa (Universitatea Craiova, 6/0), Florin Ștefan (Sepsi, 1/0), Mihai Bordeianu (CFR Cluj, 2/0), Dan Nistor (Universitatea Craiova, 4/0), Deian Sorescu (Dinamo, 0/0), Florin Tănase (FCSB, 3/0), Andrei Ivan (Universitatea Craiova, 7/0).

Program România:

• Islanda – România, 8 octombrie, ora 21:45 (Semifinala play-off-ului EURO)
  •  Norvegia – România, 11 octombrie, ora 19:00, (Liga Națiunilor)
  • România – Austria, 14 octombrie, ora 21:45 (Liga Națiunilor)
    Partidele vor fi transmise în direct de PRO TV  și liveTEXT pe GSP.RO.

Citește mai multe știri despre echipa națională:

Situație delicată pentru Mirel Rădoi » Doar două antrenamente în formulă completă înainte de barajul cu Islanda!

Islandezii au anunțat lotul pentru meciul decisiv cu România! Nu lipsesc starurile din Premier League

Cine rămâne în Superligă, cine pică în Liga 2 » CALCULE la retrogradare în timp real

Nu se mai ascund » Fostul fotbalist al Rapidului se iubește cu mama unui titular din Superliga