INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  DORTMUND - BAYERN

VIDEO Borussia Dortmund - Bayern Munchen 0-4 » Harry Kane, hattrick la debutul în Der Klassiker

Harry Kane
Harry Kane Foto: Imago

Articol de - Publicat sambata, 04 noiembrie 2023 21:37 / Actualizat sambata, 04 noiembrie 2023 22:42

Bayern Munchen a învins-o pe rivala Borussia Dortmund chiar pe Signal Iduna Park cu un categoric 4-0 și se menține la 2 puncte de liderul clasamentului, Bayer Leverkusen.

Bavarezii veneau la acest meci după eliminarea rușinoasă din Cupa Germaniei, scor 1-2 cu Saarbrucken, formație din al treilea eșalon.

ROMÂNIA E CAMPIOANĂ MONDIALĂ LA MINIFOTBAL! Triumf istoric după o desfășurare IREALĂ » „Tricolorii” au revenit de la 0-2 și s-au impus după 30 de penalty-uri!
MINIFOTBAL

Bayern, victorie categorică în Der Klassiker cu Borussia Dortmund

Dayot Upamecano a deschis scorul în minutul 4 cu o lovitură de cap la un corner executat de Leroy Sane. Bayern și-a dublat rapid avantajul prin Harry Kane, care a marcat în minutul 9 după o altă pasă decisivă a aceluiași Leroy Sane.

+6 FOTO

Harry Kane a mai marcat de două ori în repriza secundă, în minutele 72 și 90+3 și a reușit a treia „triplă” din acest sezon în tricoul lui Bayern. Atacantul englez a ajuns la 15 goluri în 10 meciuri în Bundesliga.

Borussia Dortmund - Bayern Munchen 0-4

• Min. 90+3: GOL BAYERN! Harry Kane reușește „tripla” în minutul 3 al prelungirilor după ce a scăpat singur cu portarul advers, pe care l-a driblat și l-a învins cu ușurință.  Golul 15 în 10 meciuri pentru Kane în Bundesliga!
  • Min. 72: GOL BAYERN! Harry Kane reușește „dubla”, marcând din fața porții grație pasei decisive a lui Kinglsey Coman.
  • Min. 9: GOL BAYERN! Doar 9 minute i-au trebuit lui Harry Kane să marcheze primul gol în Der Klassiker. Englezul a înscris simplu, din 6 metri, după o nouă pasă decisivă a lui Sane.
  • Min. 4: GOL BAYERN! Upamecano deschide scorul cu o lovitură de cap din 6 metri, după centrarea din corner a lui Sane.

Dortmund - Bayern, echipele de start:

Dortmund (4-2-3-1): Kobel - Wolf, Hummels, Scholetterbeck, Ryerson - Ozcan, Sabitzer - Malen, Reus, Brandt - Fullkrug
Antrenor: Edin Terzic

Bayern (4-2-3-1): Neuer - Mazraoui, Upamecano, Kim, Davies - Laimer, Goretzka - Coman, Musiala, Sane - Kane
Antrenor: Thomas Tuchel

UPDATE 19:10 // Marco Reus, meciul 400 pentru Dortmund

Marco Reus, ajuns la 34 de ani, bifează chiar în Der Klassiker meciul 400 în tricoul lui Borussia Dortmund. A fost junior timp de 10 ani la Borussia, până la 17 ani, când a plecat la Rot Weiss Ahlen, iar de acolo, după 3 sezoane, a mers la Borussia Monchengladbach.

În 2012, Reus a revenit la Dortmund, care a fost nevoită să plătească 17 milioane de euro pentru transfer. A reușit să câștige două Cupe și trei Supercupe alături de Borussia, alături de care a jucat și o finală de Champions League, în 2013, pierdută în fața rivalei Bayern, scor 1-2.