INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  DORTMUND - LEVERKUSEN 1-1

Dramatism total! » Leverkusen o egalează pe Dortmund în minutul 90+8! Al 45-lea meci fără înfrângere pentru echipa lui Xabi Alonso

Borussia Dortmund și Bayer Leverkusen au remizat, scor 1-1, în derby-ul cu numărul #30 din Bundesliga. Gazdele au fost la un minut distanță să pună capăt seriei de 44 de meciuri fără înfrângere a echipei pregătite de Xabi Alonso. +6   FOTO

Articol de - Publicat duminica, 21 aprilie 2024 20:43 / Actualizat duminica, 21 aprilie 2024 20:51

Vezi AICI programul întregii etape din Bundesliga

Leverkusen a egalat o pe Dortmund în minutul 90+8, continuând seria incredibilă jocuri fără înfrângere. Echipa lui Xabi Alonso nu a mai pierdut de pe 27 mai 2023, când Bochum îi învingea pe „farmaciști” cu scorul de 3-0.

+2 FOTO

Leverkusen a fost echipa mai periculoasă în prima repriză. Cele două șuturi expediate de Grimaldo au trecut puțin peste poarta apărată de Kobel.

Dortmund a avut o ocazie imensă în minutul 42. Ryerson a intrat în careu și i-a pasat lui Sabitzer. Șutul trimis de austriac a fost respins cu greu de portarul lui Bayer. La scorul de 0-0, Bayer a reatat o ocazie incredibilă. Grimaldo a centrat în fața porții pentru Tella, dar atacantul „farmaciștilor” nu a reușit să deschidă scorul dintr-o poziție ideală.

Borussia Drotmund a deschis scorul în minutul 81, când voleul lui Fullkrug nu a putut fi oprit cu tot efortul lui Hradecky.

În minutul 90+7, Grimaldo a trimis o „torpilă” din lovitură liberă, dar Kobel a reușit să respingă cu greu. La faza imediat următoare, Wirtz a centrat din corner, iar Stanisic s-a înălțat și a reușit să marcheze cu o lovitură frumoasă de cap.

După acest meci, Leverkusen ocupă locul 1, cu 80 de puncte, în timp ce Dortmund se clasează pe 5, cu 57 de puncte.

FINAL. Dortmund - Leverkusen 1-1

Dortmund - Leverkusen, echipele de start

Dortmund (4-5-1): Kobel - Ryerson, Hummels, Schlotterbeck, Maatsen - Sancho, Sabitzer, Can, Brandt, Bynoe - Gittens - Fullkrug
Rezerve: Meyer, Duranville, Moukoko, Nmecha, Ozcan, Reus, Sule, Watjen, Wolf
Antrenor: Edin Terzic

Leverkusen (3-4-2-1): Hradecky - Tapsoba, Tah, Hincapie - Stanisic, Xhaka, Andrich, Grimaldo - Frimpong, Hofmann - Tella
Rezerve: Kovar, Arthur, Boniface, Kossounou, Mbaba, Palacios, Puerta, Schick, Wirtz
Antrenor: Xabi Alonso

Clasamentul din Bundesliga

Cele mai tari informații înainte de meci

Noua campioană a Germaniei vine după returul dificil cu West Ham (1-1), din „sferturile” Europa League. Tocmai de aceea starurile Florian Wirtz și Victor Boniface încep acest meci pe banca de rezerve. Fără miză în campionat, echipa lui Xabi Alonso joacă acest meci doar pentru palmares. Vrea să obțină al 45-lea meci la rând fără înfrângere.

Borussia, locul 5, nu-și poate permite acest lux. Are nevoie de victorie în duelul de la distanță cu RB Leipzig, aflată pe poziția a 4-a.

Bilanțul duelurilor directe: 38 de victorii Borussia, 23 de remize și 30 de victorii Bayer Leverkusen.

VIDEO. Imagini senzaționale cu suporterii lui Leverkusen invadând terenul după ce Xabi Alonso le aduce primul titlu din istorie

„Clientul” lui Panduru s-a revanșat în FCSB - Rapid: „O fază la zece meciuri, dar e perfectă”
FCSB - RAPID 2-2
Adrian Mititelu, scandalizat de zvonurile cu privire la fiul lui: „Nebunii și elucubrații! Ăsta e singurul lui mod de a cheltui banii”
FCU Craiova

Duminică, 5 finale pentru salvare! Dinamo și FCU Craiova sunt la mila rezultatelor » Toate CALCULELE în dreptul fiecărei echipe

„Vă spun în premieră, la Dinamo a fost o tentativă de puci în vestiar!” » Omul care l-a adus pe Kopic a dat tot din casă