INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  EMPOLI - NAPOLI

Răzvan Marin nu a putut face nimic » Napoli a câștigat cu Empoli și continuă marșul spre titlu

Empoli - Napoli, în runda #24 din Serie A.
Empoli - Napoli, în runda #24 din Serie A. Foto: Imago

Articol de - Publicat sambata, 25 februarie 2023 20:56 / Actualizat sambata, 25 februarie 2023 21:37

Napoli a câștigat cu Empoli, echipa lui Răzvan Marin, scor 2-0, în etapa #24 din Serie A. Mijlocașul român a fost integralist, fără să iasă în evidență.

Napoli a început în atac meciul și a deschis scorul în minutul 17. Fundașul Ismajli și-a trimis mingea în propria poartă, după o centrare puternică venită din flancul drept. Liderul din Serie A s-a desprins 11 minute mai târziu.

Ciprian Tătărușanu a primit vestea chiar în conferința de presă: „E ca un leu în cușcă!”
AC Milan

Kvaratskhelia a șutat din marginea careului, portarul Vicario a respins cu dificulate, dar mingea a ajuns la golgeterul Osimhen, care a marcat fără emoții. Napoli a continuat atacurile și a fost aproape de 3-0. Stoperul Kim a trimis cu capul după un corner, dar mingea a lovit transversala.

Napoli, ocazii și cu om în minus

După pauză, oaspeții au rămas în 10, însă Empoli nu a avut forța necesară să profite. Echipa lui Răzvan Marin a ținut de minge, dar nu s-a apropiat periculos de poarta lui Napoli. Mario Rui a fost trimis la cabine pentru un fault dur la Caputo.

Arbitrul a avut nevoie de intervenția VAR pentru a luat decizia corectă. Cu om în minus, tot Napoli a fost mai aproape de gol, prin Osimhen și Simeone. Argentinianul a ratat o mare șansă, dar portarul Vicario a respins.

Nu s-a mai marcat, iar Napoli a ajuns la 65 de puncte. Inter este pe locul doi, cu 47 de puncte și un meci în minus.

FINAL. Empoli - Napoli 0-2

Empoli - Napoli, echipe de start:

Empoli: Vicario - Ebuehi, Ismajli, Luperto, Parisi - R. Marin, Henderson, Haas - Baldanzi - Satriano, Piccoli
Antrenor: Paolo Zanetti

Napoli: Meret - Di Lorenzo, Rrahmani, Kim, M. Rui - Anguissa, Lobotka, Zielinski - Lozano, Osimhen, Kvaratskhelia
Antrenor:Luciano Spaletti