INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

Andrei Rațiu, martorul unor momente incredibile la Getafe - Rayo! » Ce au făcut jucătorii gazdelor de l-au înfuriat pe arbitru!

Mason Greenwood, trimis la vestiare de arbitrul Jorge Figueroa Foto: Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat marti, 02 ianuarie 2024 20:31 / Actualizat marti, 02 ianuarie 2024 20:51

Andrei Rațiu, 25 de ani, a fost doar rezervă în primul meci jucat în 2024 de Rayo Vallecano, 2-0 pe terenul lui Getafe. A văzut cele trei cartonașe roșii primite de jucătorii adverși. Getafe e echipa cu cele mai multe eliminări în elita Spaniei în acest sezon (9).

Scenariu uluitor la Madrid, în prima ligă spaniolă. Jucătorii lui Getafe au primit 3 cartonașe roșii astăzi, 2 ianuarie, în meciul pierdut în fața lui Rayo Vallecano (0-2), echipa lui Andrei Rațiu. Incidente văzute de „tricolor" de pe bancă, fiind doar rezervă în această deplasare.

Getafe și-a egalat recordul de eliminări într-un meci și într-un sezon!

Derbyul formațiilor mici ale capitalei Spaniei s-a disputat pe „Metropolitano", arena lui Atletico, pentru că stadionul lui Getafe, „Coliseum", era suspendat o etapă.

Drăgușin răsuflă ușurat! Ce a scris Fabrizio Romano în această dimineață
PREMIER LEAGUE

O partidă care intră în istorie. Albaștrii au avut trei eliminări, cum se mai întâmplase doar de două ori în cele patru decenii ale clubului madrilen: cu Villarreal, în 2019-2020, și contra Zaragozei (2011-2012).

Getafe, locul 8, antrenată de Jose Bordalas, are nouă cartonașe roșii în actuala stagiune (cele mai multe în LaLiga 2023-2024). Și-a egalat deja recordul de eliminări într-un an competițional (9, precum în 2012-2013 și în 2022-2023). Dar acum e de-abia jumătatea sezonului!

Mason Greenwood, englezul lui Getafe, a insultat arbitrul

În minutul 40, destinul meciului s-a schimbat. Juanmi Latasa a fost încă o dată avertizat de arbitrul Jorge Figueroa, al doilea „galben" după ce i-a lovit fără minge și pe Luis Espino (23), și pe Oscar Valentin (40).

Juanmi Latasa (în albastru), primul eliminat al lui Getafe în acest meci: al doilea „galben” pentru o lovitură cu cotul

După pauză (50), unul dintre cei mai valoroși jucători ai lui Getafe, englezul Mason Greenwood, a protestat la o acțiune, a făcut un gest interpretat ca o insultă de „central". Al doilea "roșu". Iar Greenwood va sta mai mult de o etapă în tribună!

La jumătatea reprizei secunde (70), Damian Suarez tocmai fusese înlocuit de Omar Alderete. Înainte să se așeze pe bancă, i-a spus ceva lui Roberto Gonzalo, al 4-lea oficial, și a fost trimis și el la vestiare!

Getafe a luat gol la sfârșitul primei reprize și la începutul celei de-a doua!

Partida a fost decisă rapid, între primele două cartonașe roșii ale celor de la Getafe. În minutul 45+1, Sergio Camello a înscris pentru 0-1.

Același Camello a realizat „dubla" la reluare (47). Apoi, la 0-2, albaștrii au mai avut doi jucători eliminați!

Pe cine vrea să aducă Genoa dacă îl vinde pe Drăgușin! A jucat în grupele Ligii Campionilor în acest sezon
ITALIA
Rafael Leao nu-i atins de criticile fanilor: „Sunt printre cei mai buni din lume și sper să ajung căpitan la AC Milan”