INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PSG - LYON 4-1

Cu Kylian Mbappe și Ousmane Dembele „uitați” pe banca de rezerve, PSG s-au distrat în fața celor de la Lyon. Echipa lui Luis Enrique s-a impus, scor 4-1, într-un meci în care a dat impresia că nu a turat motoarele la maxim. +10   FOTO

Articol de - Publicat duminica, 21 aprilie 2024 23:52 / Actualizat duminica, 21 aprilie 2024 23:56

Vezi AICI programul întregii etape din Ligue 1

PSG a început meciul ca din pușcă. În minutul 3, Vitinha a trimis în fața porții, mingea l-a atins pe Nemanja Matic, mijlocașul oaspeților, din care a sărit direct în poarta apărată de Lopes După alte 3 minute, parizienii au făcut 2-0 în urma unei lovituri de la colțul terenului. Barcola l-a servit perfect pe Beraldo, care a marcat în poarta goală.

PSG - Lyon, runda #30 / foto: Imago Images
+6 FOTO

Parizienii au răspuns prin Lacazette, al cărui șut din marginea careului a fost scos cu greu de Donnarumma. Câteva minute mai târziu, Goncalo Ramos a fost servit perfect de Hakimi și a marcat cu o lovitură de cap.

Cei de la Lyon au redus din diferență prin Ernest Nuamah, fostul jucător al celor de la Nordsjaelland, care a eliminat-o pe FCSB din preliminariile Conference League în acest sezon.

Goncalo Ramos a mai marcat un gol chiar înaintea pauzei, iar PSG a intrat la vestiare cu un avantaj de 3 goluri.

Lyon putea să se apropie pe tabelă la faza din minutul 75. Orban a șutat din lateral, dar Donnarumma s-a opus încercării acestuia. La faza următoare, Caqueret a tras din marginea careului, dar șutul francezului a fost blocat de un adversar. Portarul italian s-a remarcat și la încercarea lui Balde din minutul 83.

În ultimele minute, cei de la PSG au gestionat bine jocul, nepermitându-le oaspeților să îi mai creeze emoții lui Donnarumma. După acest meci, PSG ocupă primul loc, cu 66 de puncte, în timp ce Lyon se clasează pe 8, cu 41 de puncte.

Clasamentul actualizat din Ligue 1

Festival de goluri pe Parc des Princes! » Fără principalele arme, PSG a făcut instrucție cu Lyon

FINAL. PSG - Lyon 4-1

PSG - Lyon, echipele de start

PSG (4-4-2): Donnarumma - Hakimi, Marquinhos, Perreira, Beraldo - Asensio, Zaire-Emery, Vitinha, Barcola - Kolo Muani, G. Ramos
Rezerve: Navas, Lee Kang-in, Dembele, Mayulu, Mbappe, Mukiele, Ruiz, Skriniar, Soler
Antrenor: Luis Enrique

Lyon: Lopes - Maitland Niles, Caleta-Car, O'Brien, Henrique - Caqueret, Matic - Nuamah, Cherki, Benrahma - Lacazette
Rezerve: Adryelson, Balde, Mata, Fofana, Lovren, Oerri, Mangala, Orban, Tolisso
Antrenor: Sage Pierre

Mihai Rotaru a surprins după debutul lui Gâlcă la Craiova: „Costel să tragă niște semnale de alarmă, nu e normal!”
SEPSI - CSU CRAIOVA 1-3
Ziua în care FCSB își poate asigura matematic titlul » Calcule actualizate în urma rezultatului de la Sepsi - Craiova
FCSB

„Urmează producții de un mare impact, participă și el ...” » Soția unui fost star de la PSG, decizie controversată: „Planul e un milion de dolari în 6 luni”

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”