INTERNATIONAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2022 - STIRI  »  ARGENTINA - FRANȚA

Didier Deschamps, decizie drastică în minutul 41 al finalei CM » Giroud a părut șocat!

Didier Deschamps, selecționerul Franței, i-a înlocuit pe Olivier Giroud (36 de ani) și pe Ousmane Dembele (25 de ani) în minutul 41 al finalei Campionatului Mondial, la scorul de 2-0 pentru Argentina. +43   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 18 decembrie 2022 17:57 / Actualizat duminica, 18 decembrie 2022 18:02

Franța, campioana mondială en-titre, nu a existat în prima repriză a disputei de pe Lusail. „Pumele” au început agresiv, jucătorii lui Scaloni au fost tot timpul primii la minge, iar Leo Messi și Angel Di Maria au făcut 2-0 până în minutul 36.

VOCILE GAZETEI » Argentina - Franța, finala CM 2022, comentată LIVE pe GSP de Ioana Mihalcea, Cristina Negrilă și Alexandra Nistoroiu
ARGENTINA - FRANȚA

Giroud și Dembele, schimbați în prima repriză a finalei

Franța a încheiat prima parte fără vreun șut expediat spre poartă. Selecționerul Didier Deschamps nu a suportat umilința și a luat o decizie drastică în minutul 41.

Olivier Giroud, marcator a 4 goluri la actualul turneu și unul dintre favoriții antrenorului, a fost chemat la schimbare. În aceeași ipostază s-a aflat și Ousmane Dembele, starul venit de la Barcelona. Giroud a părut în același timp nemulțumit și surprins de hotărârea lui Didier.

+39 FOTO

În locul lor au fost trimiși doi atacanți, Marcus Thuram (25 de ani, Monchengladbach) și Randal Kolo Muani (24 de ani, Frankfurt). Cel din urmă a înscris un gol la actualul turneu, în semifinala cu Maroc.

VIDEO. Dan Petrescu despre parcursul Croației în Qatar: „Zicea lumea de noi când i-a apărat lui Golofca”

SPECIAL GSP Povestea unicului fotbalist care nu își amintește că a jucat o finală de Campionat Mondial, deși are doar 31 de ani: „După lovitură, credeam că glumește"

Atemporal! La 37 de ani, Modric nici nu ia în calcul retragerea de la națională: „Încă pot evolua la nivel înalt”

La EURO GSP, Pițurcă a prevăzut finala Champions League și dă de pământ cu 3 „grei” ai vremurilor noastre: „Au fost PANARAME!”

„E foarte grav ce a spus Șucu!” » A „citit” ce se întâmplă la Rapid: „Vine președinte cu Șumudică antrenor!”