INTERNATIONAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2022 - STIRI  »  ANGLIA - FRANȚA

Fază la limită în Anglia - Franța » Harry Kane a sărit ca ars și a cerut penalty, VAR-ul nu a intervenit + Verdictul lui Ovidiu Ioanițoaia de la masa presei

Duelul dintre Kane și Upamecano / Sursă foto: Guliver/Getty Images +23   FOTO
Duelul dintre Kane și Upamecano / Sursă foto: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat sambata, 10 decembrie 2022 21:34 / Actualizat sambata, 10 decembrie 2022 22:02

În minutul 25 al duelului dintre Anglia și Franța din „sferturile” Campionatului Mondial, britanicii au cerut vehement un penalty la un fault comis asupra lui Harry Kane. Faza s-a verificat la VAR, însă decizia inițială a rămas nemodificată. Momentul s-a petrecut la 1-0 în favoarea trupei lui Deschamps.

• Ovidiu Ioanițoaia, directorul Gazetei Sporturilor, acreditat la Campionatul Mondial, este prezent pe „Al Bayt Stadium”, de unde transmite informațiile importante de la fața locului. Este al șaptelea Campionat Mondial la care participă renumitul jurnalist, primul fiind cel din Italia 1990.

Condusă încă din minutul 16 de Franța, naționala lui Garry Southgate s-a văzut nevoită să mărească turațiile. În consecință, acțiunile la poarta lui Lloris s-au intensificat, ba chiar „Albionul” a cerut insistent un penalty la un duel între Kane și Dayot Upamecano, petrecut în minutul 25.

Inițial, arbitrul brazilian Wilton Sampaio a lăsat jocul să continue, pentru ca la prima întrerupere să se consulte cu colegii din camera VAR. Decizia inițială a rămas nemofidicată, semn că, cel mai probabil, au considerat că intervenţia nu s-a petrecut în interiorul suprafeței de pedeapsă. În astfel de situații, VAR-ul nu poate întoarce faza doar pentru acordarea unei lovituri libere.

Oh là là! Anglia - Franța 1-2, în sferturile Campionatului Mondial de fotbal. Ovidiu Ioanițoaia, directorul Gazetei, a transmis de pe stadion: visul britanic, spulberat de Giroud!
Anglia - Franța 1-2

Verdictul lui Ovidiu Ioanițoaia, de la masa presei: „Anglia a avut penalty clar în minutul 25”

Prezent la masa presei pe „Al Bayt Stadium”, Ovidiu Ioanițoaia, directorul Gazetei Sporturilor, a judecat faza din prima repriză la care englezii au cerut penalty: „Anglia a avut penalty clar în minutul 25, fault la Kane, dar VAR nu s-a băgat (bănuiesc) pentru că a calculat că faultul a fost în afara careului. Posibil la milimetru, dar Sampaio n-a fluierat nimic!”

FOTO / Cele mai spectaculoase imagini din superduelul Anglia - Franța

Anglia - Franța / Sursă foto: Guliver/Getty Images
+19 FOTO

Strigătul de disperare al lui Pepe, după ce visul de Mondial al Portugaliei s-a frânt: „Inadmisibil! Să-i dea deja trofeul Argentinei!”

FOTO O imagine pentru istorie: Cristiano Ronaldo, în hohote de plâns la ultima sa apariție la un Mondial: ce s-a întâmplat imediat după meci

„Lampard” Popescu, primul plecat de la FCSB? » Până să vină oferta lui Becali, a bătut deja palma cu alt club din Superligă: „Suntem încântați, e un campion”

L-a disperat pe Hagi: „Ne despărțim, nu se mai poate! La câți bani îi dăm, trebuia să fie star”