INTERNATIONAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2022 - STIRI  »  ANGLIA - FRANȚA 1-2

VIDEO „Uite, așa câștigi un Mondial!” » Englezii au scos din arhivă un videoclip din 2018, cu Harry Kane exersând de la 11 metri cu o legendă a rugby-ului

Harry Kane, în sketch-ul din 2018

Articol de GSP - Publicat duminica, 11 decembrie 2022 15:20 / Actualizat duminica, 11 decembrie 2022 16:06

Harry Kane (29 de ani) a transformat un penalty în Anglia - Franța 1-2, dar l-a ratat pe al doilea, în minutul 84. Atacantul lui Tottenham a avut ocazia să egaleze la 2, dar a șutat mult peste poartă, o execuție mai degrabă potrivită pe terenul de rugby.

Cu această ocazie, britanicii au scos de la „naftalină” un videoclip filmat în 2018, în care rugbistul Jonny Wilkinson (43 de ani) îl învăța pe Kane „cum să câștige un Campionat Mondial”.

Wilkinson a câștigat Cupa Mondială de Rugby în 2003 împreună cu naționala Angliei, scor 20-17 în finala cu Australia, fiind cel mai bun marcator al turneului și crucial în ultimul act, cu un drop goal în prelungiri.

Dan Petrescu a urmărit sfertul de Mondial și a făcut legătura cu CFR Cluj: „Pe Golofca erați supărați...”
CROAȚIA - BRAZILIA 1-1 (4-2 d.pen.)

Aici a învățat Harry Kane să execute penalty-uri ca la rugby :)

În videoclip, Harry Kane înscrie fără emoții un penalty, cu un șut la mică înălțime. Wilkinson intervine: „Nu, nu... e greșit”. Fostul rugbist ia mingea și îi demonstrează lui Kane cum se face, trimițând mult peste poartă, o execuție specifică rugby-ului.

„Așa se face”, spune Wilkinson, iar Kane protestează: „Dar ai trimis mult peste poartă!”

„Da, dar așa am câștigat un Campionat Mondial cu Anglia”, răspunde Wilkinson.

Kane cedează și execută apoi în stilul lui Wilkinson, mult peste poartă, o lovitură pe care britanicii au comparat-o cu penalty-ul executat la meciul cu Franța de sâmbătă seara.

Harry Kane, după Anglia - Franța: „Nu am lovit mingea cum am vrut”

„Nu pot da vina pe modul în care m-am pregătit. E vorba doar de execuția din acel moment. Primul penalty a fost grozav, la al doilea n-am lovit mingea cum am vrut. Va durea, tot meciul va durea, credeam cu tărie în ce voiam să reușim”, a spus Kane după sfertul pierdut cu Franța.

În semifinalele Campionatului Mondial, Franța o va înfrunta pe Maroc. În celălalt meci, se vor înfrunta Croația și Argentina.

Mai multe știri despre Anglia - Franța:

Jordan Pickford s-a enervat după Anglia - Franța » Gestul făcut de portar: „Aveți respect!”

Roy Keane a găsit vinovatul după eliminarea Angliei de la Mondial: „Putea face mai multe” » Fanii au reacționat imediat

„Lampard” Popescu, primul plecat de la FCSB? » Până să vină oferta lui Becali, a bătut deja palma cu alt club din Superligă: „Suntem încântați, e un campion”

L-a disperat pe Hagi: „Ne despărțim, nu se mai poate! La câți bani îi dăm, trebuia să fie star”