Meciurile
zilei

INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  ANGLIA - SLOVENIA

FOTO Anglia - Slovenia 0-0 » Slovenii i-au ținut piept Angliei și s-au bucurat pe gazon, chiar dacă au ratat calificarea de pe primele două locuri la ultimul criteriu de departajare: merg în „optimi” de pe locul 3

Bucuria Sloveniei după meciul cu Anglia / Sursă foto: Imago Images +21   FOTO
Bucuria Sloveniei după meciul cu Anglia / Sursă foto: Imago Images

Articol de - Publicat marti, 25 iunie 2024 23:55 / Actualizat miercuri, 26 iunie 2024 01:27

Anglia și Slovenia au terminat la egalitate ultimul duel din grupa C, scor 0-0. Ambele merg braț la braț în „optimi”, după un meci lipsit de faze importante de poartă. Slovenia a obținut punctul necesar pentru a merge mai departe de pe locul 3, în timp ce Anglia câștigă grupa și evită partea dificilă de tablou. Danemarca și Serbia au remizat searbăd în celălalt meci al grupei, 0-0.

Clasamentul Grupei C de la EURO 2024

• Danemarca și Slovenia au terminat grupa la egalitate perfectă. 3 puncte, remiză în meciul direct, golaveraj 2-2 și același număr de cartonașe galbene, câte 6 de fiecare.
  • Danemarca a terminat peste Slovenia datorită ultimului criteriu de departajare, parcursul din preliminarii. Danezii și-au câștigat grupa acolo, astfel că au terminat pe locul 2 în grupa la EURO, sub Anglia, care a făcut 5 puncte. Serbia a terminat ultima și a plecat acasă.
+17 FOTO

Cronică de Alexandru Mone: Slovenia a vrut, dar n-a putut. Anglia la fel

Rigidul Southgate a efectuat prima schimbare în garnitura de start, de la debutul Angliei la Euro 2024. Conor Gallagher, aflat la primul său turneu final, a intrat în locul mult mai fantezistului Trent Alexander-Arnold.

De partea cealaltă, Matjaz Kek, selecționerul Sloveniei, nu a schimbat primul „11” de la meciul dramatic cu Serbia (1-1), duelul în care Sesko și compania au pierdut în ultima secundă calificarea în „optimi”.

Suporterii englezi au dominat fondul sonor pe arena din Koln, o parte chiar l-au aplaudat pe mult contestatul selecționer Southgate înainte de primul fluier al partidei. Slovenia a început dezinvolt meciul, cu presing agresiv și o construcție precisă atunci când a avut mingea. Primul șut expediat pe spațiul porții i-a aparținut lui Benjamin Sesko (5), viitorul produs de export al celor de la RB Leipzig.

Anglia a avut posesia, dar elevii lui Kek au stat foarte bine în teren, nu au oferit spații vedetelor lui Southgate și au pândit contraatacul. Slovenii nu au resimțit dezamăgirea trăită runda trecută cu Serbia și au luptat până în ultima clipă pentru calificarea în fazele finale.

Anglia - Slovenia / Sursă foto: Imago Images
+17 FOTO

Intervenția VAR, singurul moment tensionat din prima repriză

Pentru prima dată după 20 de minute, Anglia și-a arătat cu adevărat colții. Golul marcat de Saka, venit după un triunghi de pase superb pe axa Trippier - Rice - Foden, a fost anulat pentru un ofsaid evident la starul lui Manchester City. A fost primul semnal de alarmă pentru defensiva slovenă, care are mult de furcă în această seară cu starurile din Premier League.

Primul șut pe spațiul porții lui Oblak, care a privit liniștit partida până în acel moment, a venit abia în minutul 31, după un șut anemic de la 20 de metri al lui Harry Kane. Încă o repriză modestă, lipsită de fantezie a echipei cotate la 1,52 miliarde de euro. Englezii au jucat exclusiv în banda stângă, Saka și Walker fiind aproape inexistenți pe fază ofensivă.

Câteva minute mai târziu, Foden l-a pus la încercare dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 30 de metri pe Jan Oblak, însă colosul goalkeeper al lui Atletico Madrid nu putea fi învins atât de ușor într-un meci atât de important. Slovenia a ripostat imediat, însă centrarea în forță a lui Karnicnik l-a izbit pe Sporar în careul de 6 metri și a sărit departe de poarta lui Pickford.

+17 FOTO

Așa arată favorita unui turneu final?

Cea mai mare ocazie a primei reprize s-a lăsat așteptată timp de 40 de minute. Trippier a expediat o centrare perfectă din banda stângă, pe bara a doua, în careul mic al lui Oblak, însă Harry Kane a plecat cu o fracțiune de secundă mai târziu și nu a putut ajunge mingea, care a trecut agonizant pe lângă poartă.

O primă repriză în care Slovenia a impresionat prin atitudine și dăruire, în timp ce Anglia rămâne cu o posesie zdobitoare (70%) și cu senzația că mereu poate face mai mult.

Palmer, Watkins și Gordon așteaptă degeaba. Intră Mainoo!

Gallagher n-a impresionat în prima lui titularizare la Euro și a fost înlocuit la pauză cu Kobbie Mainoo, tânărul mijlocaș al celor de la Manchester United. Repriza secundă a început cu Anglia mai agresivă, însă în continuare lipsită de inspirație.

Dacă atacanții n-au putut, John Stones a fost aproape de deschiderea scorului, în minutul 58, după o centrare perfectă din corner a colegului său de la City, Phil Foden. Oblak era bătut, însă Sesko a respins de pe linia porții.

Ceea ce părea o senzație a devenit o certitudine: Anglia nu are față de pretendentă la titlul european. O nouă prestație ștearsă, de data aceasta în fața celui mai slab cotat adversar din grupă și, totodată, unul dintre cele mai slab cotate de la Euro!

Slovenia, la fel de atentă și la Danemarca - Serbia

Mai mult ca sigur, slovenii au verificat în timp real și rezultatul din celălalt meci al grupei, pentru că agresivitatea din prima repriză a dispărut. La 0-0 în ambele meciuri din grupă, departajarea dintre Slovenia și Danemarca pentru locul 2 putea fi făcută la numărul de cartonașe galbene! Egalitate perfectă la puncte, goluri primite și goluri marcate (2-2).

Minutul 71 a consemnat și debutul lui Cole Palmer, cel mai bun marcator englez în Premier League. Southgate a fost intens criticat în presa din Anglia pentru atitudinea avută față de starul lui Chelsea.

Marea plictiseală. Primul șut pe poartă în repriza secundă a fost expediat în prelungiri

Dacă slovenii își cunosc limitele și nu au mai forțat în a doua repriză, Anglia parcă s-a prezentat la meci doar pentru că a fost obligată de UEFA. Deși, în orice moment, Anglia putea pierde primul loc în grupă, în favoarea danezilor, scenariu care i-ar fi pus în față Germania în „optimi”.

S-a terminat 0-0 și Slovenia merge mai departe în premieră, fără înfrângere, dintr-o grupă în care era cotată cu ultima șansă. De partea cealaltă, Anglia rămâne datoare în fazele finale.

+17 FOTO

FINAL » Anglia - Slovenia 0-0

Situația la zi în Grupa C de la EURO 2024

+17 FOTO

Anglia - Slovenia, echipe de start

Anglia: Pickford - Walker, Stones, Guehi, Trippier - Gallagher, Rice, Bellingham - Saka, Kane, Foden
Selecționer: Gareth Southgate

Slovenia: Oblak- Karnichick, Druidic, Bijol, Janza - Stojanovic, G. Cerin, Elsnik, Milakar - Sesko, Sporar
Selecționer: Matjaz Kek

FRF, detalii de ultimă oră pentru suporterii care vor să meargă la meciul cu Olanda » Câte bilete vor avea românii

Rafael van der Vaart, dialog cu GSP: „România? Mai bine întâlneam Spania sau Germania” » „Tricolorul” care l-a impresionat

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda