zilei

INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  AUSTRIA - TURCIA

Cum se pregătesc austriecii pentru posibile lovituri de departajare. Trucul selecționerului Ralf Rangnick

Austriecii, la antrenament, sub comanda neamțului Ralf Rangnick / foto: Imago

Articol de - Publicat vineri, 28 iunie 2024 20:20 / Actualizat vineri, 28 iunie 2024 20:45

Internaționalul austriac Florian Grillitsch a dezvăluit metoda inedită prin care selecționerul Ralf Rangnick antrenează penalty-urile.

Încep meciurile eliminatorii la Euro 2024. Și fiecare echipă participantă se pregătește pentru inclusiv pentru situația în care, după 90 de minute și prelungiri, se ajunge la lovituri de departajare.

Olanda - Austria, la EURO 2024/ FOTO: Guliver/GettyImages
+7 FOTO

Austria n-a ajuns niciodată la lovituri de departajare

Englezii tocmai au dezvăluit că exersarea penalty-urilor este parte din antrenamentul zilnic. La fel, austriecii, care marți joacă împotriva Turciei. Naționala considerată mai nou una dintre favoritele turneului nu s-a aflat niciodată într-o asemenea situație, dar niciodată nu se știe.

Astfel că selecționerul Ralf Rangnick a decis să insereze și el penalty-urile în ședințele de pregătire, dar a apelat la o metodă inedită. „Antrenorul ne-a spus astăzi că fiecare gol marcat la antrenament trebuie confirmat cu un penalty. Altfel nu se pune”, a dezvăluit jucătorul lui Hoffenheim, Florian Grillitsch, citat de tabloidul Bild.

Florian Grillitsch recunoaște: „Poți antrena penalty-urile. Dar acea situație de presiune specifică este greu de creat”

Grillitsch a admis însă că asta nu reprezintă garanția unei reușite depline: „Poți antrena penalty-urile, fără îndoială. Dar acea situație de presiune specifică loviturilor de departajare este greu de creat. Ma bine ar fi să învingem în 90 sau 120 de minute”.

Austriecii au câștigat în martie, 6-1, un amical disputat împotriva Turciei. Dar nu pun niciun preț pe testul respectiv. ”La acel 6-1 nu se mai gândește absolut nimeni. Am avut astăzi videoanaliză și s-a discutat numai despre meciurile disputate de adversari în faza grupelor”, a relatat mijlocașul Andreas Weimann.

L-au sărbătorit pe Ralf Rangnick, care vineri a făcut 66 de ani

Până la duelul cu turcii, de la Leipzig, jucătorii l-au sărbătorit vineri pe selecționerul Ralf Rangnick, care a împlinit 66 de ani.

Cu tradiționalul tort și un cântec din partea echipei sale. Grillitsch: „I-am cântat o melodie drăguță lui Mister Rangnick”.

VIDEO Match Preview, Elveția - Italia, Euro 2024

Cu doar două zile înainte de România - Olanda, Valentin Mihăilă a semnat: „Suntem fericiți să vă anunțăm”
Peste cine a dat Gardoș într-o baie din Londra: „La chiuveta de lângă mine, chiar el. E ziua mea norocoasă!”
Altele

Postul TV de sport a devenit de astăzi indisponibil în România! Dispare după 18 ani » Două competiții importante rămân „în aer”

Rafael van der Vaart, dialog cu GSP: „România? Mai bine întâlneam Spania sau Germania” » „Tricolorul” care l-a impresionat