Meciurile
zilei

INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  SERBIA - ANGLIA

Două statistici șocante în Serbia - Anglia » Incredibil ce s-a întâmplat în prima repriză!

Serbia - Anglia, capul de afiș al zile 3 la EURO 2024, a oferit niște statistici extrem de ciudate în prima repriză/ foto: Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat duminica, 16 iunie 2024 22:50 / Actualizat duminica, 16 iunie 2024 23:33

Serbia - Anglia, capul de afiș al zilei 3 la EURO 2024, a oferit niște statistici extrem de ciudate în prima repriză.

Anglia a dominat clar primele 45 de minute de pe Veltins Arena, stadionul lui Schalke. De la fluierul de start a pus stăpânire pe minge și a controlat teritorial partida, astfel încât, atenție!, Serbia a reușit prima pasă corectă după 5 minute și 56 de secunde, potrivit statisticienilor de la Opta.

Serbia - Anglia, EURO 2024/ FOTO: Guliver/GettyImages
+13 FOTO

Incredibil când a dat Serbia prima pasă în meciul cu Anglia

Serbia abia a atins mingea în primele 20 de minute, când Anglia a avut o posesie de 85%. Sârbii nu au reușit să lege nimic în startul partidei, iar jucătorii lui Stojkovic nu au dat vreo pasă corectă în primele 5 minute și 59 de secunde.

O statistică greu de întâlnit, mai ales la acest nivel. Serbia, cu Mitrovic și Vlahovic în atac, nu a pus deloc serios în pericol poarta lui Pickford în primele 45 de minute ale meciului cu englezii.

Harry Kane, invizibil 45 de minute!

O altă statistică greu de preconizat e legată de Harry Kane, căpitanul Angliei și unul dintre favoriții la câștigarea titlului de golgheter la EURO. Atacantul lui Bayern a fost, practic, inexistent în prima jumătate a partidei cu Serbia.

Atacantul englez a atins mingea de numai două ori în primele 45 de minute!, potrivit Opta. Asta în condițiile în care niciun alt jucător de pe teren nu a atins mingea de mai puțin de 9 ori!

Anglia a marcat printr-un mijlocaș, Bellingham, care a deschis scorul în minutul 13, cu capul.

Saka, extrem de activ, a driblat un adversar în banda dreaptă și a centrat în centrul careului, de unde Jude, mijlocașul lui Real Madrid, a trimis imparabil cu capul, spre vinclu.

Englezii au controlat jocul datorită prestațiilor lui Alexander-Arnold, folosit la mijloc, și Declan Rice, care a fost de netrecut în primele 45 de minute.

Veste URIAȘĂ pentru Dennis Man, cu 24 de ore înainte de Slovacia - România!

Vești de coșmar pentru România » Vom întâlni în „optimi” un monstru, dacă terminăm grupa pe locul doi sau 3! + doar locul 1 ne scoate în față un adversar accesibil

De ce erau belgienii transpirați leoarcă deși erau doar 16 grade. Explicația e neașteptată