Meciurile
zilei

INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  OLANDA

Eroul Olandei a avut o premoniție » Ce i-a spus iubitei sale în dimineața meciului cu Polonia

Wout Weghorst / Foto: Getty

Articol de - Publicat duminica, 16 iunie 2024 22:13 / Actualizat duminica, 16 iunie 2024 23:00

Olanda a învins Polonia, scor 2-1, în meciul de debut al celor două echipe la Euro 2024.

Wout Weghorst (31 de ani) a fost eroul olandezilor. Acesta l-a înlocuit pe Nathan Ake (29 de ani) în minutul 81 al partidei, la scorul de 1-1, și la prima atingere de balon a înscris golul victoriei pentru „Portocala Mecanică”.

Wout Weghorst a declarat că a avut o premoniție că va marca golul câștigător, motiv pentru care și-a chemat iubita la stadion.

Wout Weghorst, eroul Olandei contra Poloniei: „Pur și simplu simți”

Polonia - Olanda, foto: Getty

„Câteodată ai un sentiment. I-am spus partenerei mele azi dimineață, pentru că era în dubii dacă să vină. I-am spus că o să fie egal cu 20 de minute înainte de final , iar eu voi intra și voi marca. Câteodată, pur și simplu simți”, a declarat Weghorst, potrivit Mail Sport.

Weghorst a fost în centrul atenției la finalul meciului. Selecționerul Ronald Koeman a dezvăluit cum s-a simțit atacantul când i-a comunicat că nu are locul de titular asigurat la Euro 2024.

„Am încercat să explic fiecărui jucător în parte posibilitățile de a juca titular sau de a intra de pe bancă în a doua repriză când avem nevoie de un alt stil de joc.

A fost un pic supărat și cred că asta a fost o reacție corectă. Wout este supărat și face orice pentru a avea oportunitate să fie titular.

„Nu am fost capabili să alergăm prea mult în prima repriză, dar Wout este agresiv, mereu ia inițiativa și dă bine cu capul, de asemenea. El are o șansă și marchează”, a declarat Ronald Koeman, potrivit sursei citate anterior.

În fotbalul de club, veșnic împrumutat de Burnley

Wout Weghorst a fost împrumutat 6 luni la Manchester United de la Burnely în 2023 și nu a reușit să marcheze nici măcar un gol. Pentru Burnley a înscris doar de două ori, iar englezii l-au împrumutat la Hoffenheim sezonul recent încheiat.

VIDEO. Ronald Koeman, gest dezgustător în timpul meciului Polonia - Olanda

Veste URIAȘĂ pentru Dennis Man, cu 24 de ore înainte de Slovacia - România!

Vești de coșmar pentru România » Vom întâlni în „optimi” un monstru, dacă terminăm grupa pe locul doi sau 3! + doar locul 1 ne scoate în față un adversar accesibil

De ce erau belgienii transpirați leoarcă deși erau doar 16 grade. Explicația e neașteptată