Meciurile
zilei

INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  SPANIA - GERMANIA

Cealaltă față a lui Manuel Neuer » Ce obicei bizar are portarul Germaniei: „Asta mă ține treaz și concentrat”

Manuel Neuer / Foto: Imago

Articol de - Publicat vineri, 05 iulie 2024 11:38 / Actualizat vineri, 05 iulie 2024 12:41

Portarul lui Bayern și al naționalei Germaniei, Manuel Neuer a dezvăluit că în timpul meciurilor vorbește singur: „Asta mă ține treaz și concentrat”.

• Sfertul de finală Spania - Germania este programat vineri, de la 19.00, la Stuttgart. Va fi liveTEXT pe GSP.ro și în direct la Pro TV.

Se spune despre marii portari că sunt „un pic nebuni”. Iar Manuel Neuer nu fac excepție. Înaintea „sfertului” cu Spania, într-un interviu acordat cotidianului Die Welt, goalkeeperul reprezentativei Germaniei a dezvăluit că în cursul meciurilor obișnuiește să vorbească singur! Motivul? Îl ajută să rămână tot timpul concentrat.

+13 FOTO

Manuel Neuer: „Este foarte important. Mă ține treaz și focusat”

„Poate să vi se pară ciudat. Dar eu, în timpul meciurilor, vorbesc singur. Este foarte important. Bineînțeles că nu vorbesc doar cu mine însumi. Și comunicarea cu oamenii din fața mea este extrem de importantă pentru a-i dirija sau pentru a le atrage atenția asupra ceva sau. Dar nu o fac doar din cauza unei anumite situații, ci și pentru mine”, a explicat Neuer, desemnat de 5 ori cel mai bun portar din lume.

Aceasta este tehnica lui „pentru a rămâne treaz și focusat”. Bavarezul compară situația în care se află un portar cu o prelegere lungă pe care o asculți și la un moment dat te plictisește: „Pentru mine este exact același lucru pe teren. Ca portar, trebuie să mă asigur că sunt mereu implicat, chiar dacă jocul se schimbă în cealaltă jumătate. Trebuie să rămân activ ca să pot performa când este nevoie”.

Manuel Neuer n-a câștigat niciodată împotriva „Furiei Roja”. Dar nici n-a pierdut în „sferturi”

Vineri, Neuer vrea să rupă seria neagră din meciurile cu Spania. El n-a câștigat niciodată împotriva „Furiei Roja”! La ultima victorie, în noiembrie 2014, Ron-Robert Zieler (35 de ani) l-a înlocuit între buturi. Iar la cea din urmă întâlnire, în Liga Națiunilor, ibericii i-au marcat șase goluri. Scor final, 1-6.

În formă este. La acest turneu final, titularul dintre buturile Germaniei n-a primit decât două goluri în 4 meciuri. Totodată, din cele 4 prezențe bifate de el în sferturile de finală ale marilor turnee a ieșit de fiecare dată învingător.