INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  PSG - NEWCASTLE

FOTO Scandal imens după PSG - Newcastle » Francezii riscau să rateze și Europa League, dar au primit un penalty controversat în 90+5: „Cum să dai așa ceva?”

Articol de - Publicat miercuri, 29 noiembrie 2023 00:12 / Actualizat miercuri, 29 noiembrie 2023 02:34

Scandal imens la PSG - Newcastle 1-1. Englezii conduceau cu 1-0 în prelungiri, dar francezii au primit un penalty controversat la ultima fază, într-un moment în care șansele de calificare în optimi erau minime.

Dembele a încercat să dea o minge pe lângă Livramento, balonul l-a lovit în piept și apoi în braț pe fundașul lateral. Arbitrul Simon Marciniak n-a acordat penalty, în ciuda protestelor jucătorilor francezi. Tomasz Kwiatkowski, arbitrul VAR, l-a chemat pe „central” să revadă faza la monitor, iar decizia finală a fost penalty pentru PSG. Mbappe a înscris și a obținut un punct crucial pentru PSG.

+4 FOTO

Unul dintre comentatorii CBS, televiziune care a transmis meciul, a răbufnit în direct: „Cum? Cum pot da henț pentru asta!? E o poziție naturală a mâinii!”

Cumva, el a dat penalty... Nu știm cum, deoarece Dembele a lovit mingea, aceasta vine din pieptul lui Livramento în cot. Acest penalty nu ar fi fost dat în Premier League!

- Telegraph

PSG era în mare pericol dacă pierdea

PSG ar fi avut mari probleme dacă nu obținea acest egal. Înainte de ultima rundă ar fi fost pe locul 3 cu numai 6 puncte! Mai mult, francezii riscau să termine pe ultimul loc în grupă dacă nu câștigau la Dortmund, iar Milan o învingea pe Newcastle. Dortmund și Milan ar fi mers în optimi, în timp ce Newcastle ar fi „retrogradat” în Europa League.

Acum, PSG se poate califica în optimi și cu un egal, dacă Newcastle nu câștigă cu AC Milan.

Fotbalistul promovat și debutat de Mircea Lucescu, decisiv în Champions League!
GRUPE

„Lampard” Popescu, primul plecat de la FCSB? » Până să vină oferta lui Becali, a bătut deja palma cu alt club din Superligă: „Suntem încântați, e un campion”

L-a disperat pe Hagi: „Ne despărțim, nu se mai poate! La câți bani îi dăm, trebuia să fie star”