INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ARABIA SAUDITĂ

Andrei Burcă, decisiv în Arabia Saudită » Golul său a răpus echipa lui Gerrard, Henderson și Wijnaldum

Andrei Burcă/ foto: Twitter @ Al Akhdoud

Articol de - Publicat sambata, 02 decembrie 2023 18:39 / Actualizat sambata, 02 decembrie 2023 22:42

Andrei Burcă, fundașul central de la Al Akhdoud, a marcat singurul gol al meciului cu Al Ettifaq, scor 1-0, în campionatul Arabiei Saudite.

Internaționalul român a răpus echipa antrenată de Steven Gerrard, care i-a avut în teren pe Jordan Henderson, Giorginio Wijnaldum și Demarai Gray, jucători cu mare experiență în Premier League.

România, ce noroc! Avem grupa de la Euro 2024: doi adversari accesibili + o forță din Vest
GRUPELE EURO 2024

Andrei Burcă, decisiv pentru Al Akhdoud

Al Akhdoud avea nevoie de victorie ca de aer. Echipa românilor Andrei Burcă și Florin Tănase era pe loc retrogradabil înainte de meciul cu Al Ettifaq, locul 7 în Arabia Saudită.

Ambii români au fost titulari, pe posturi neobișnuite pentru ei. Burcă a jucat fundaș stânga, iar Tănase mijlocaș dreapta. Stoperul naționalei a adus victoria cu o reușită în minutul 73. Fostul jucător de la CFR Cluj a ajuns deja la 4 goluri în 15 meciuri în prima ligă din Arabia Saudită, în timp ce Tănase a punctat o singură dată.

Akhdoud a urcat pe locul 15 în campionat, primul deasupra liniei, cu 13 puncte. Prima echipă de pe loc retrogradabil e Abdha, unde joacă Tătărușanu, tot cu 13 puncte, dar cu golaveraj mai slab.

Drăgușin, tot mai aproape de plecare! Detalii din vestiarul lui Genoa: „E urmărit de toată Europa, avem săptămânal contacte, dar...”
ITALIA

Mihai Neșu, adevărul despre divorț: „Vreau să știe lumea” » S-a spus că soția l-a părăsit în urma accidentului

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”