INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  LIVEBLOG

Ce au făcut stranierii în acest weekend » Dennis Man, Vlad Dragomir și Florin Andone au înscris duminică

Florin Andone // sursă foto: Twitter @ CD_Eldense

Articol de - Publicat duminica, 17 septembrie 2023 17:44 / Actualizat luni, 18 septembrie 2023 01:17

Toate informațiile cu privire la evoluțiile stranierilor din week-end-ul 16-17 septembrie 2023 au putut fi urmărite în liveBLOG-ul GSP.ro.

Florin Andone a „recidivat” după 3 săptămâni

Florin Andone (30 de ani) a înscris din nou pentru Eldense în liga a doua din Spania, de această dată în meciul din deplasare cu Espanyol, scor final 3-3.

Este al doilea gol înscris de vârful român în ultimele 3 săptămâni, după cel din victoria cu Eibar, 2-1.

PAOK, egal în derby-ul cu Aris

PAOK, echipa antrenată de Răzvan Lucescu (54 de ani), a remizat în derby-ul local cu Aris, scor 0-0.

Formația antrenată de Lucescu jr. ocupă locul 4 în Grecia, cu 7 puncte acumulate în 4 meciuri, unul sub liderul Olympiakos, care are și un meci în minus.

Vlad Dragomir a înscris în Cipru

Mijlocașul Vlad Dragomir (24 de ani) a înscris pentru Pafos în meciul cu Aris din campionatul Ciprului, scor final 1-1. Românul a punctat în minutul 66, la scorul de 1-0 pentru gazde.

Celălalt român de la Pafos, fundașul central Adrian Rus, a intrat pe teren la pauză.

Gol Dennis Man în Serie B

Dennis Man (25 de ani) a înscris în această după-amiază primul lui gol în noul sezon de Serie B. Românul a punctat în minutul 18 al meciului dintre Catanzaro și Parma, din etapa 5 de Serie B, încheiat cu scorul de 0-5.

Dennis a înscris cu un șut de la aproximativ 8 metri de poartă, cu latul. Mingea a lovit bara dreaptă înainte să intre în poartă. Man a fost înlocuit la pauză cu Anthony Partipilo.

Poziția din care a finalizat Man

Man marcase și în Cupa Italiei, în Bari - Parma 0-3 pe 12 august.

Claudiu Bălan a înscris în Grecia

Atacantul Claudiu Bălan (29 de ani) a înscris pentru Giannina în meciul de campionat cu Asteras, scor final 2-2. Românul a punctat în minutul 28 pentru a-și aduce echipa în avantaj, 2-1.

Este primul gol pentru Bălan în acest sezon de campionat în Grecia.

Ladislau Boloni, o nouă victorie în Ligue 1

Metz, formația antrenată de Ladislau Boloni (70 de ani), s-a impus pe terenul lui Lens, scor 1-0, într-un meci contând pentru runda cu numărul 5 din Ligue 1.

Metz a dat dovadă de eficiență maximă. A marcat la una dintre cele două șanse de gol create și a rezistat eroic în fața avalanșei de oportunități avute de Lens, nu mai puțin de 10 șuturi expediate pe poartă și 9 cornere.

Ladislau Boloni a ajuns la 4 meciuri consecutive fără eșec în Ligue 1 și a urcat pentru moment pe locul 6.

Alexi Pitu, primul gol în tricoul lui Bordeaux

Alexi Pitu (21 de ani) a marcat primul gol în tricoul lui Bordeaux, reușita decisivă din victoria 2-1 de pe terenul lui Valenciennes, în runda cu numărul 6 din Ligue 2.

Alexi Pitu a fost introdus în minutul 71, când tabela arăta 1-1. Mijlocașul cumpărat de la Farul a decis partida în minutul 88. A preluat la marginea careului de 16 metri, șutul lui a fost deviat și l-a învins pe Jean Louchet, portarul lui Valenciennes.

După 6 runde, Bordeaux ocupă locul 6 în Ligue 2, cu 9 puncte.

Radu Drăgușin, integralist în remiza cu Napoli

Radu Drăgușin (21 de ani) a fost integralist în remiza obținută de nou-promovata Genoa în fața campioanei Napoli, scor 2-2.

Formația lui Drăgușin a produs a doua mare surpriză a sezonului. A bătut vicecampioana Lazio, scor 1-0, iar acum a încurcat și campioana. Genoa a condus cu 2-0 prin reușitele lui Mattia Bani (40') și de Mateo Retegui (56')

Napoli a obținut un punct în ultimul sfert de oră, Raspadori și Politano fiind responsabili cu revenirea.

George Pușcaș a fost rezervă neutilizată la Genoa.

Șumudică, show în Turcia: „I don't have «baghet, magic baghet». Cine nu e pregătit rămâne afară!”
TURCIA
Barcelona, show într-un meci al premierelor » Joao Felix și Joao Cancelo au „spart gheața” în tricoul catalanilor
BARCELONA - BETIS

Dinamo e condamnată la retrogradare! Nici victoria cu UTA nu îi asigură barajul » Toate CALCULELE: de ce rezultate indirecte au nevoie „câinii”

În 1987 termina în fața lui Hagi în cursa pentru Balonul de Aur, acum e agent imobiliar » Și-a schimbat și look-ul: „Samuraiul a plecat în vacanță!”