INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  POLONIA

VIDEO Deian Sorescu, gol în secunda 87 în Polonia

Deian Sorescu/ foto Imago Images

Articol de - Publicat joi, 28 septembrie 2023 21:40 / Actualizat joi, 28 septembrie 2023 22:36

Deian Sorescu (26 de ani), internaționalul de la Rakow, a marcat în minutul 2 în meciul cu Lech Poznan, în etapa #6 din campionatul Poloniei.

Sorescu a reușit primul gol al sezonului în meciul cu numărul 16 în toate competițiile pentru Rakow. A punctat după 87 de secunde cu Lech Poznan, cu piciorul stâng. A trimis din prima la colțul lung, după o centrare din flancul drept.

VIDEO. Sorescu, gol în minutul 2 pentru Rakow

Sorescu a acoperit toată banda stângă a celor de la Rakow, într-un sistem 3-4-3, post diferit față de ce joacă la echipa națională, extremă dreapta, și de ce a jucat la FCSB , fundaș dreapta.

Încolțit de MM Stoica și Gică Popescu, Andrei Vochin a izbucnit în direct: „Ce e cu prostiile astea? De ce n-ați spus de la început?”
SCHIMB DE REPLICI

Schimbarea a fost de bun augur pentru Deian, care a urcat bine la centrarea lui Drachal peste toată apărarea adversă. Sorescu mai reușise două pase decisive în acest sezon în Polonia, iar ambele au venit din flancul drept.

Lech Poznan a egalat însă la 4 minute de la reușita lui Sorescu, prin Gurgul, apoi a și trecut în avantaj, în minutul 25, prin Marchwinski.

Alarmă, Valentin Mihăilă: nu a mai jucat un meci integral de peste un an!