SPORTURI  »  HANDBAL  »  CSM BUCUREȘTI - BREST BRETAGNE

VIDEO + FOTO CSM București, încă un eșec în Liga Campionilor » Fanii i-au cerut demisia lui Adi Vasile!

Articol de , , , - Publicat sambata, 21 octombrie 2023 18:31 / Actualizat sambata, 21 octombrie 2023 18:44

CSM București a pierdut total neașteptat în fața lui Brest Bretagne, scor 28-30, în runda cu numărul 5 a grupei A din Liga Campionilor la handbal feminin.

Revenirea în Liga Campionilor, după trei săptămâni de pauză în competiția continentală, a dus-o pe CSM într-un duel alert și ațos cu Brest Bretagne, a doua echipă din întrecerea internă franceză.

Gabriela Ruse e în finală la Transylvania Open » Prestație solidă în fața fanilor clujeni: „Parcă a jucat România! Vă mulțumesc!
TRANSYLVANIA OPEN

O primă repriză care s-a jucat într-un ritm susținut, încheiată cu multe goluri în total, în care apărările au suferit, iar portarii au avut intervenții puține: de la CSM Glauser a blocat 5 mingi din 21, la adversare Filter 4 din 8, Foggea una din 13.

CSM București, eșec cu Brest în sala Polivalentă

"Tigroaicele" și oponentele lor au rămas într-un echilibru relativ timp de minute bune, până aproape de jumătatea primei părți, când CSM a ajuns la două lungimi în față grație reușitelor venite pe extreme și pivot, Oestergaard, Dindiligan și Ingstad, mai puțin de la linia de 9 metri. Franțuzoaicele au amenințat constant prin puternicul inter dreapta Maslova.

Părea că lucrurile s-au așezat în favoarea gazdelor când aceeași Maslova a ratat la 15-13 pentru CSM. Urma desprinderea? Nu a fost așa, dimpotrivă, a fost începutul unui sfârșit de repriză în cădere: ratare Rotaru, Barbosa a egalat la 16, Kobylinska nu găsește poarta, iar Maslova a răsturnat tabela în favoarea lui Brest.

Totul în aceeași cadență iute, otrăvitoare pentru bucureștence. Pauza ar fi trebuit să acționeze ca un pansament peste rana recentă, dar startul reprizei secunde a accentuat sângerarea.

CSM București, de nerecunoscut

În trei minute, Brest s-a dus la 4 goluri, 22-18, cu Maslova și Barbosa eficiente în fața unei apărări deșirate. Nici ofensiva CSM-ului nu a compensat, dimpotrivă, s-a ajuns la 23-18, sună alarmele, Neagu înțeapă poarta, Ingstad valorifică pasa, Oestergaard marchează la a doua încercare, Neagu aruncă iar eficient, 22-23, CSM respiră.

Antrenorul Adi Vasile riscă, atacuri 7 contra 6, Davidsen intră în poartă repede doar în fazele ofensive ale lui Brest, chiar scoate câteva mingi, CSM mai suferă minute bune până când ajunge tabela în echilibru la 26, borna 25 a cronometrului. Un echilibru fragil, ușor de spart fază după fază.

Prestația foarte modestă din repriza secundă a atras criticile fanilor din sala Polivalentă. Suporterii nu au mai rezistat și i-au cerut demisia antrenorului Adi Vasile.

+13 FOTO

Finalul o prinde pe campioana României într-un hățiș de erori, pasele eșuează, mingile sunt alunecoase, iar Brest profită și se impune cu 30-28, reușind a treia victorie în înfruntările cu CSM, după cele două consemnate în sezonul 2021-2022. Nu este însă nici pe departe rezultatul sperat de "tigroaice", clasarea pe locurile 1-2 devine un obiectiv îndepărtat.

Neagu a înscris cele mai multe goluri pentru bucureștence, 8, urmată de Oestergaard, 6, și Ingstad 4, de la oaspete au punctat mai des Maslova și Toublanc, câte 7, apoi Barbosa, 5.

În etapa următoare, CSM o va întâlni pe Buducnost în deplasare, pe 29 octombrie.

FINAL. CSM București - Brest Bretagne 28-30

Încă un eșec pentru CSM București. Fanii cer demisia antrenorului: „Vasile, lasă-ne, frate!”.
min. 59: Davidsen intervine salvator! 28-29
min. 55: Ireal! CSM București este în dublă superioritate, dar plimbă mingea între interi și o pierde. Extremele, uitate de campioana României! 26-27
min. 54: Neagu egalează de la 7 metri. 26-26
min. 53: Neagu răspunde cu un gol pe măsură! 25-26
min. 53: Maslova își continuă reprezentația. Aruncă imparabil, de la peste 9 metri. Scoate și o eliminare de două minute pentru Crina Pintea. 24-26
min. 51: Ostergaard înscrie cel mai frumos gol al meciului. Prinde mingea cu dreapta, o mută rapid și punctează dintr-un unghi imposibil. 24-25
min. 50: Adi Vasile ia și ultimul time-out. Jocul campioanei României nu funcționează deloc. Acțiunile ofensive sunt pur întâmplătoare, nu au coerență. 22-25

min. 40: Adi Vasile cere, în sfârșit, time-out. 18-23
min. 35: Start prost de repriză pentru CSM București. Neagu revine pe parchet după o suspendare de două minute. Cristina transformă o aruncare de la 7 metri. 17-20
A început repriza secundă!

S-a terminat prima repriză! Final prost pentru CSM București. De la 12-9, „tigroaicele” intră în dezavantaj la cabine.

min. 2: Kobylinska înscrie cu un lob superb. 1-1
A început partida! Aproximativ 3.000 de spectatori sunt prezenți în sala Polivalentă din București.

+13 FOTO

VIDEO. Analiza antrenorului Adi Vasile, înainte de CSM București - Brest

CSM București și Rapid joacă din nou în Ligă după 3 săptămâni contra adversarelor din Franța » „Cheia va fi apărarea” + „Avem nevoie de puncte!”

Adrian Vasile îngrijorat înaintea duelului din Liga Campionilor: „Sunt o echipă imprevizibilă” +„Avem ceva accidentări”

Campionatul European, în România? Marcel Ciolacu: „Susțin total această propunere”

Exod la încă un club din Superligă: 7 jucători sunt OUT » Rapid, U și CFR Cluj luptă pentru mijlocașul rămas liber

Se pregătește o decizie epocală » FIFA este tentată să aprobe modificarea, fanii se revoltă!