SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

Irina Begu - Linda Noskova 6-4, 6-2 » Succes împotriva sorților! Irina, ca un „tăvălug” la Paris, după ore de așteptare agonizantă

Irina Begu s-a calificat în turul 3 la Roland Garros

Articol de - Publicat joi, 30 mai 2024 23:02 / Actualizat joi, 30 mai 2024 23:08

Irina Begu (33 de ani, 127 WTA) a învins-o pe Linda Noskova (19 ani, 29 WTA) în două seturi, 6-4, 6-2, și s-a calificat în turul 3 la Roland Garros!

Prima săptămână a turneului de la Paris a fost marcată de ploi, iar jucătoarele au avut programate să joace ultimele meciuri pe terenurile exterioare au avut mult de așteptat.

A fost și cazul Irinei Begu, confruntarea sa cu Linda Noskova a început aproape de ora 21:00. Îmbrăcată ca pentru o zi de toamnă, românca n-a avut nevoie de prea multe minute pentru a intra în meci fizic și psihic.

Așteptarea n-a afectat-o. Irina Begu, prestație excelentă și calificare în turul 3 la Roland Garros

Irina a împins-o pe Noskova dincolo de linia de fund a terenului, de acolo de unde nu-și putea executa loviturile agresive. Adolescenta din Cehia, care o învinsese la primul turneu de Mare Șlem al anului pe Iga Swiatek, nu și-a găsit deloc ritmul la serviciu și în joc.

Begu a simțit ezitările și s-a năpustit ca un tăvălug. A reușit patru game-uri la rând, conducând cu 4-0. Noskova a reușit să-și facă serviciul, forțând-o de cele mai multe ori pe Irina să greșească.

Românca a ajuns în postura de a închide setul la 5-2, dar Noskova a găsit câteva drepte câștigătoare și a prelungit setul, care s-a încheiat după 45 de minute cu 6-4.

22de lovituri direct câștigătoare a reușit Irina Begu, în timp ce adversara sa a ajuns la cota 19

Irina, în control

În setul al doilea lucrurile au stat la fel, Irina dominând și Noskova greșind. Irina Begu s-a impus cu 6-4, 6-2 și este pentru a șaptea oară din treisprezece participări în turul al treilea la Paris.

31de greșeli neforțate a comis Linda Noskova, Irina doar 11

Irina învinsese în acest sezon, unul pe care l-a început în luna martie din cauza unei accidentări la cot, doar o jucătoare de Top 30, pe Elise Mertens (30 WTA), la Roma. Următoarea sa adversară va fi învingătoarea din partida Varvara Gracheva (Franța, 88WTA)-Bernarda Pera ( 80 WTA, SUA).

Calificarea în turul 3 îi asigură Irinei 158.000 de euro și 100 de puncte WTA.

VIDEO. Mihaela Buzărnescu a prefațat la Open GSP meciul Irina Begu - Linda Noskova

Becali, atac indirect la echipa de la care a transferat jucătorul: „Nu s-a mai antrenat așa, a făcut febră” + Fotbalistul care l-a cucerit: „Nici Mbappe nu-l scoate din echipă!”
Ce scrie presa din Olanda, după ce batavii au aflat că vor întâlni România în „optimi”: „Asta nu spune totul”
Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda

Dan Șucu nu se oprește! Transfer la Rapid direct de la naționala României, în ziua meciului decisiv cu Slovacia

L'Equipe, reacție incredibilă despre România, posibila adversară a Franței la Euro: „Implacabilă, să se neutralizeze reciproc”