Articol de - Publicat vineri, 03 noiembrie 2023 14:30 / Actualizat vineri, 03 noiembrie 2023 15:38

Novak Djokovic (36 de ani, primul loc ATP) l-a învins pe Tallon Griekspoor (27 de ani, 23 ATP), în optimile turneului ATP Paris. Sârbul a câștigat în 3 seturi, scor 4-6, 7-6(2), 6-4 și a bifat calificarea în sferturile competiției. Djokovic a fost huiduit spre finalul meciului.

Novak Djokovic a avut parte de un joc greu cu Tallon Griekspoor, dar a reușit să se impună după un meci care a durat două ore și 57 de minute și merge în sferturile de la Paris, unde îl va înfrunta pe danezul Holger Rune (20 de ani, 4 ATP).

Bianca Andreescu: „Vreau să mai câștig Grand Slamuri. Să devin numărul 1 mondial. Dar cel mai important pentru mine e să inspir oamenii, cât de mulți pot”
INTERVIU

Olandezul a câștigat primul set cu scorul de 6-4, dar Nole a revenit în actul secund, câștigat în tie break, scor 7-6(2).

În ultimul set, Djokovic a condus cu 4-2, dar Griekspoor a reușit să-l egaleze. Când Griekspoor a reușit break-ul la 4-3 pentru Nole, publicul a erupt și a aplaudat game-ul câștigat de locul 23 mondial.

Sârbul a fost vizibil deranjat de moment și i-a aplaudat, cu ironie, pe cei aflați în tribunele arenei de la Paris. Imediat după, a urmat un val de huiduieli și fluierături la adresa lui Nole

Jucătorul cu 24 de Grand Slamuri în palmares s-a ambiționat și a făcut break la 0 pentru 5-4. Apoi, a câștigat și ultimul game fără să cedeze vreun punct.

După meci, sârbul a spus că momentul în care rivalul său a fost aclamat l-a motivat suplimentar.

„De fapt, mi-au făcut o favoare. Cu cât se bucură mai mult la nereușitele mele, cu atât mai bine pentru mine. Trezesc în mine ceva ce poate nu vor să vadă: un câștigător”, a spus Novak Djokovic, la finalul meciului.

VIDEO. Novak Djokovic l-a învins pe Tallon Griekspoor

Altă controversă la Paris » Acuză ATP și organizatorii că au dezavantajat jucătorul momentului: „E o nebunie! Nu le pasă!”
PARIS MASTERS
Partida dintre Aryna Sabalenka și Elena Rybakina, întreruptă în setul secund din cauza ploii » Când va fi reluat meciul