FOTBAL  »  AMICALE  »  FCSB -NK OSIJEK 2-0

VIDEO FCSB s-a impus în ultimul amical al iernii » Niță a făcut un meci mare

Articol de GSP - Publicat marti, 30 ianuarie 2018 16:03

FCSB a câștigat ultimul amical al iernii, scor 2-0, în fața croaților de la NK Osijek.

• Echipa lui Nicolae Dică va pleca pe 2 ianuarie din Spania și va merge direct la Mediaș, acolo unde va juca sâmbătă cu Gaz Metan.

FCSB a început partida făcând un pressing agresiv în treimea adversă, dar puteau fi pedepsiți de croați pe contraatac în minutele 5 și 8. Prima acțiune periculoasă a bucureștenilor a fost finalizată cu gol. Teixeira a preluat excelent o pasă lungă venită de la Găman și a pasat în fața porții. Florin Tănase a reluat mingea din 6 metri în poartă.

Partea secundă s-a desfășurat tot sub semnul dominării roș-albaștrilor, deși Dică a schimbat liniile ca la hochei. Alibec și Gnohere au intrat în același timp pe teren, într-un sistem experimental, dar același Teixeira a fost în centrul atenției, marcând cel de-al doilea gol al partidei, în minutul 53.

Ultimul sfert de oră a aparținut croaților, Niță reușind să pareze o lovitură de pedeapsă în minutul 75.

FCSB - NK Osijek 2-0
Au marcat: Florin tănase 10, Teixeira 53

Cum s-a desfășurat partida

min 76 / Niță salvează lovitura de pedeapsă executată slab, în stânga lui, de Muzafer Ejupi.

min 74 / Florinel Coman îi ia locul lui Dennis Man.

min 65 / Cea mai importantă ocazie a croaților. Scăpat singur în careul de 6 metri, atacantul lui Osijek trimite puțin peste poartă.

min 60/ FCSB face un preesing agresiv în treimea adversă. Adversarii nu reușesc să iasă de sub presiune.

min 53 / Teixeira dublează avantajul după o pasă ideală primită de la D. Man.

min 46 / Dică schimbă liniile. Alibec, J. Morais, Ov. Popescu, Gnohere,Enache și Filip intră în teren, ultimul preluând și banderola de căpitan.

Repriza secundă a început după doar 7 minute de pauză.

S-a terminat prima repriză!

min 27 / Combinație reușită între Budescu, Teixeira și Tănase. Pasa decisivă este blocată, iar FCSB va beneficia de o lovitură de la colț.

min 20 / Ocazie rarisimă ratată de Budescu. Intrat în posesia mingii dintr-un ricoșeu, trimite în portar din 8 metri, poziție centrală.

min 10 / Teixeira prea excelent o diagonală trimisă de Găman, fentează un fundaș advers și îi trimite impecabil în fața porții lui Florin Tănase. Căpitanul bucureștenilor trimite fără probleme în poartă din 6 metri.

min 8/ Fundașii centrali steliști scapă din marcaj vârful lui Osijek. Acesta reia spectaculos, din foarfecă, dar mingea trece puțin pe lângă poartă.

min 7 / Larie trimite un șut de la 30 de metri mult peste poarta adversă.

min 5 / Prima ocazie aparține croaților. O lovitură liberă din flancul stâng este reținută de Niță.

A început partida!

Echipa de start FCSB: F. Niță - R. Benzar, Găman, Larie, Momcilovici - Pintilii, Nedelcu - D.Man, Budescu, Teixeira - Fl. Tănase (cpt.)
Rezerve: Stăncioiu, A. Vlad - Alibec, L.Filip, Gnohere, Junior Morais, Fl. Coman, Artur Jorge, I. Stoica, Ov. Popescu, Cr. Tănase, Enache

Echipa lui Nicolae Dică va pleca pe 2 ianuarie din Spania și va merge direct la Mediaș, acolo unde va juca sâmbătă cu Gaz Metan Mediaș.

NK Osijek este pe locul 3 în Croația, după 20 de meciuri, cu 36 de puncte.

Amicale FCSB:

FCSB - Jiangsu Sunning 3-1
FCSB - Admira Wacker 2-3

„Divorț” de ultimă oră la Universitatea Craiova » Gâlcă nu l-a vrut! Jucătorul, devastat de decizie: „Scriu aceste cuvinte cu ochii în lacrimi, nu îmi vine să cred!”
Transfer de răsunet pentru Dennis Man după Euro 2024?! Două cluburi uriașe au trimis scouterii la cel mai bun meci al românului
Chițu a plecat de la FCU Craiova și rămâne în Liga 1 » Contract pe doi ani

L'Equipe contrazice UEFA » Surpriză: francezii au anunțat „omul meciului” în România - Ucraina 3-0

Edi Iordănescu, inginerie în detaliu » Am descompus punct cu punct tactica perfectă din România - Ucraina 3-0, meciul unei generații