INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  AL HILAL - AL NASSR

Al Hilal a învins-o pe Al Nassr în finala Cupei Regelui, câștigând trofeul pentru a 11-a oară. După 1-1 la capătul celor 120 de minute, Al Hilal s-a impus la loviturile de departajare cu scorul de 5-4. +7   FOTO

Articol de - Publicat sambata, 01 iunie 2024 00:22 / Actualizat sambata, 01 iunie 2024 08:50

Meciul a început cu ratarea uriașă semnată de Sadio Mane, care a rămas singur cu portarul advers, dar a șutat mult peste poartă. Un singur minut mai târziu, Malcom a centrat perfect, iar Aleksandar Mitrovic s-a înălțat și a deschis scorul pentru Al Hilal.

În continuare, prima repriză a fost săracă în ocazii, dar „presărată” cu cartonașe galbene. Șase avertismente au fost arătate în prima repriză. Imediat după pauză, David Ospina a ieșit greșit și l-a luat cu fulgi cu tot pe Malcom, care sprintase singur spre poartă.

Dacă în minutul 86, Al Hilal se confrunta cu o situație ideală, având 1-0 și un om în plus, lucrurile au luat o întorsătură incredibilă în doar 4 minute. La un singur minut de la intrarea pe teren, Al Bulayhi și-a lovit un adversar și a văzut „roșu”. După un minut, Al Hilal a primit încă o lovitură. Lajami a reușit o aruncare de la margine fabuloasă. A aruncat până în mijlocul careului, iar Yahya a marcat cu capul.

Dacă nu era destul pentru Al Hilal, echipa lui Jorge Jesus a mai primit o lovitură. Koulibaly a primit o centrare, nu a ajuns balonul și l-a lovit cu piciorul în cap pe portarul celor de la Al Nassr. „Centralul” i-a arătat al doilea „galben”.

În prelungiri, ambele formații au avut incursiuni periculoase, dar fără să își creeze mari ocazii de gol. Totuși, Al Hilal putea da lovitura în ultimul minut, dar șutul lui Malcom a fost prins de portarul advers. Vizibil obosit, după un meci în care a arătat nu mai puțin de 14 cartonașe, „centralul” Herrera a fluierat finalul, trimițând meciul la loviturile de departajare.

Acolo, Al Hilal a demonstrat o stăpânire de sine mai bună și s-a impus cu scorul de 5-4. Cristiano Ronaldo a trăit cu sufletul la gură fiecare penalty, așa cum o făcea în marile meciuri eliminatorii din Liga Campionilor. La final, când s-a văzut învins, a plâns în hohote și a fost oprit cu greu de cei din jur.

Cristiano Ronaldo a plâns în hohote după ce a pierdut finala Cupei Regelui / foto: Captură GSP
+3 FOTO

FINAL. Al Hilal - Al Nassr 1-1

Al Hilal - Al Nassr, echipele de start

Al Hilal: Bono - Abdulhamid, Koulibaly, Al Bulayhi, Lodi - Neves, Al Faraj - Michael, Malcom, Al Dawsari - Mitrovic
Rezerve: Al Owais, Al Burayk, Al Dawsari, Al Hamdan, Al Qahtani, Al Shahrani, Al Shehri, Kanno, Tambakti
Antrenor: Jorge Jesus

Al Nassr: Ospina - Al Ghannam, Lajami, Al Amri, Telles - Al Khaibari - Yahya, Otavio, Brozovic, Mane - Ronaldo
Rezerve: Al Fatil, Al Hassan, Al Najei, Al Nemer, Al Sulaiheem, Boushal, Ghareeb, Hibah, Qasem
Antrenor: Luis Castro

Euro GSP » Narcis Drejan vorbește despre retragerea lui Messi și Ronaldo + cum comentează arabii meciurile

„Stanciu mi-a oferit 50.000 de euro” » Un fost fotbalist belgian, dezvăluiri neștiute despre căpitanul României: „Am încercat să-l fac să ridice prețul”
Schimbare importantă în echipa de start cu Belgia! » Edi Iordănescu a găsit formula ideală pentru al doilea meci de la Euro

Scandal în Germania! Ce au observat fanii în studio, lângă Michael Ballack: „Ne pare sincer rău, ne cerem iertare”

Speedy Gonzales » Jucătorul român care i-a surclasat la viteză pe Mbappe, Doku și Hojlund. Cu cât a fost „prins de radar” la Euro