INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

CRONICĂ Gură importantă de oxigen pentru Liverpool » Victorie de control cu Fulham, pe Craven Cottage

Jucătorii lui Liverpool sărbătorind golul lui Ryan Gravenberch. Sursă: Imago

Articol de - Publicat duminica, 21 aprilie 2024 18:59 / Actualizat duminica, 21 aprilie 2024 20:41

Liverpool a dominat partida cu Fulham (3-1) cap-coadă, cu excepția ultimelor zece minute din prima parte, când gazdele au și reușit să marcheze. În repriza secundă, „cormoranii” nu au mai cedat nici un milimetru, Gravenberch și Jota tranșând disputa.

Forțată să câștige pe Craven Cottage, Liverpool și-a îndeplinit misiunea, semn că eșecul cu Crystal Palace de etapa trecută și eliminarea din Europa League nu i-au descurajat pe băieții lui Jurgen Klopp din marșul spre titlu în ultimul sezon al neamțului pe Anfield.

Dramatism total! » Leverkusen o egalează pe Dortmund în minutul 90+8! Al 45-lea meci fără înfrângere pentru echipa lui Xabi Alonso
DORTMUND - LEVERKUSEN 1-1

Repriza fundașilor dreapta în Fulham - Liverpool

Obligată de situația din ierarhia campionatului din Albion, „cormoranii” au început mai bine partida, presând încă din primele minute la poarta lui Leno. Prima ocazie a partidei i-a aparținut columbianului Luis Diaz, care nu a profitat de o centrare perfectă, caracteristică lui Trent Alexander-Arnold, ratând ținta din câțiva metri.

+26 FOTO

Liverpool a continuat să domine teritorial, însă fără să amenințe serios poarta londonezilor. Primul șut pe poartă al partidei a „răsărit” în minutul 25 și i-a aparținut lusitanului Joao Palhinha, Alisson reținând fără probleme încercarea mijlocașului lui Fulham.

În minutul 30, același Palhinha l-a faultat pe conaționalul Jota la marginea careului mare, intrare pentru care a văzut și cartonașul galben. Trent Alexander-Arnold și-a asumat rolul excutantului și a deschis scorul pe Craven Cottage, dând direct la „păianjen” de la 20 metri, lăsându-l fără replică pe Leno.

Trent nu mai fusese titular pentru echipa lui Klopp din data de 4 februarie, când Liverpool ceda toate punctele în fața rivalei la titlu, Arsenal. Ultima dată când internaționalul englez a reușit să marcheze a fost chiar la thriller-ul din tur cu Fulham, 4-3.

6Trent Alexander-Arnold a reușit al șaselea gol din lovitură liberă pentru Liverpool. Doar Jamie Redknapp (8) și Steven Gerrard (7) sunt superiori la acest capitol.

Echipa de pe Merseyside își putea mări avantajul două minute mai târziu, însă portarul londonezilor a fost pe fază la șutul de la distanță a lui Cody Gakpo.

Finalul de repriză le-a aparținut băieților lui Marco Silva. După șansele bune ale lui Rodrigo Muniz și Andreas Pereira, din lovitură liberă, Fulham a reușit să egaleze în al doilea minut de prelungiri al primei reprize. Timothy Castagne l-a învins pe Alisson cu un șut plasat în colțul stâng, stabilind și scorul cu care s-a intrat la cabine: 1-1.

Repriză facilă pentru „cormorani”

Liverpool a început repriza secundă în aceeași manieră cu modul în care a intrat în meci, în pressing. Acesta a dat roade în minutul 53. Elliott a interceptat o pasă greșită a lui Iwobi și l-a asistat perfect pe batavul Gravenberch, care și-a trecut în palmares prima reușită din Premier League.

Echipa de pe Anfield a rămas în ofensivă, nelăsându-le celor de la Fulham nici un spațiu de manevră în terenul advers. În minutul 72, Diogo Jota a reușit al zecelea gol al stagiunii, finalizând simplu la capătul unui contraatac de manual.

100Jota a reușit golul cu numărul 100 pentru cluburile din Anglia. 44 pentru Wolves, 56 pentru Liverpool.

Liverpool a încetat să forțeze după golul lui Jota, însă Fulham nu a reușit să reducă din avantaj, victoria cu 3-1 a „cormoranilor” fiind suficientă pentru a îi menține în lupta la titlu cu Arsenal și Man. City, orice pas greșit în acest moment fiind sinonim, practic, cu stingerea visului unui ultim titlu sub comanda lui Klopp.

Pentru Liverpool, urmează derby-ul Merseyside-ului la jumătatea săptămânii și deplasarea de pe London Stadium, cu West Ham, sâmbătă, 27 aprilie.

Cum au arătat garniturile de start în Fulham - Liverpool:

Fulham (4-2-3-1): Leno - Castagne, Adarabioyo, Bassey, Robinson - Palhinha, Lukic - Reid, Pereira, Iwobi - Muniz

Rezerve: Broja, Cairney, Jimenez, Ream, Reed, Tete, Traore, Wilson

Antrenor: Marco Silva

Liverpool (4-3-3): Alisson - Arnold, Quansah, Van Dijk, Robertson - Elliott, Endo, Gravenberch - Gakpo, Jota, Diaz

Rezerve: Kelleher, Gomez, Jones, Konate, Mac Allister, Nunez, Salah, Szoboszlai, Tsimikas

Antrenor: Jurgen Klopp

Tot astăzi, în fotbalul din Albion, Everton s-a impus cu 2-0 în fața celor de la Nottingham Forest, Aston Villa rămâne în lupta pentru ultimul loc de UCL după victoria cu Bournemouth, Crystal Palace a dat de pământ cu West Ham, 5-2, iar în semifinalele FA Cup, Coventry a reușit o remontada de senzație cu Manchester United, de la 0-3. Cu toate acestea, „diavolii” au obținut biletele pentru finala cu Manchester City în urma loviturilor de departajare.

VAR a considerat că acesta nu a fost henț » Din nou probleme de arbitraj în Sepsi - Craiova
SEPSI - CSU CRAIOVA
Dan Nistor, plin de sânge la Galați » Imagini dure cu jucătorul lui U Cluj transportat la spital
OȚELUL - U CLUJ

Dinamo e condamnată la retrogradare! Nici victoria cu UTA nu îi asigură barajul » Toate CALCULELE: de ce rezultate indirecte au nevoie „câinii”

În 1987 termina în fața lui Hagi în cursa pentru Balonul de Aur, acum e agent imobiliar » Și-a schimbat și look-ul: „Samuraiul a plecat în vacanță!”