INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SCHALKE - DORTMUND

Schalke - Borussia Dortmund, spectacol într-un nou episod din derby-ul Ruhr-ului » Patru goluri în Revierderby!

Schalke 04 - Borussia Dortmund/ foto: Guliver/Getty Images

Articol de - Publicat sambata, 11 martie 2023 17:29 / Actualizat sambata, 11 martie 2023 23:05

Schalke 04 și Borussia Dortmund, au remizat, scor 2-2, în cel mai așteptat meci al zilei din Bundesliga. Derby-ul Bazinului Ruhr s-a încheiat spectaculos, cu un egal cu patru goluri marcate.

Venită după eliminarea din Champions League, Borussia a făcut un pas greșit și în campionat, obținând doar un punct din derby-ul cu rivala Schalke.

Dortmund a condus de două ori, însă „minerii” au egalat de fiecare dată. Nico Schlotterbeck a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 38, stabilind scorul pauzei. Egalitatea a fost restabilită în minutul 50, de Bulter, care a înscris din pasa lui Frey. Guerreiro a readus-o pe Borussia în avantaj în minutul 60, dar Schalke a mai găsit resurse pentru a forța egalarea și a făcut-o în minutul 79, grație lui Karaman.

FINAL » Schalke - Borussia Dortmund 2-2

Schalke - Borussia Dortmund, echipe de start:

Schalke: Farhmann - Brunner, Yoshida, Jenz, Matriciani - Aydin, Kral, Krauss - Martinez, Frey, Bulter
Antrenor: Thomas Reis

Borussia Dortmund: Meyer - Ryerson, Hummels, Schlotterbeck, Guerreiro - Can - Wolf, Bellingham, Malen, Bynoe-Gittens - Haller
Antrenor: Edin Terzic

Stadion: VELTINS-Arena
Arbitru: Marco Fritz

Informații despre rivalitatea Schalke - Borussia Dortmund

• Schalke, înființată în 1904, era mândria minerilor din Gelsenkirchen. La 32 de kilometri distanță, în Dortmund, oraș renumit pentru industria oțelului, meciurile Borussiei erau principala atracție a muncitorilor, încă din 1909.
  • Primul meci a fost câștigat de „albaștri” cu 4-2. Schalke s-a impus și în următoarele două partide, cu 2-0, în 1926 și cu 7-2, chiar la Dortmund, un an mai târziu. Era începutul unei rivalități care avea să dainuie până în zilele noastre.
  • Pe 14 noiembrie 1943, în plin război, Borussia și-a trecut în cont prima victorie împotriva lui Schalke, care ajunsese deja la 6 titluri de campioană. A fost un 1-0 care a spart gheața, la18 ani și jumătate de la primul Revierderby.
  • Ultimii ani au adus dueluri incredibile între Borussia și Schalke. În istorie a intrat un meci din noiembrie 2017. La Dortmund, galben-negrii au condus la pauză cu 4-0, dar partida s-a încheiat 4-4, după ce Naldo a reușit golul egalării în cel de-al patrulea minut de prelungiri.

Real Madrid a câștigat fără Benzema » Revenire de la 0-1 cu Espanyol, cu Vinicius în mare formă

FOTO Liverpool a tras toate gloanțele cu United » Înfrângere fără gol marcat cu ultima clasată

„Divorț” de ultimă oră la Universitatea Craiova » Gâlcă nu l-a vrut! Jucătorul, devastat de decizie: „Scriu aceste cuvinte cu ochii în lacrimi, nu îmi vine să cred!”
Transfer de răsunet pentru Dennis Man după Euro 2024?! Două cluburi uriașe au trimis scouterii la cel mai bun meci al românului
Chițu a plecat de la FCU Craiova și rămâne în Liga 1 » Contract pe doi ani

L'Equipe contrazice UEFA » Surpriză: francezii au anunțat „omul meciului” în România - Ucraina 3-0

Edi Iordănescu, inginerie în detaliu » Am descompus punct cu punct tactica perfectă din România - Ucraina 3-0, meciul unei generații