INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SERIE A

FOTO + VIDEO Momente emoționante la ultimul meci din cariera lui Claudio Ranieri » Portița deschisă lăsată de emblematicul antrenor italian

Claudio Ranieri / Foto: Getty Images +10   FOTO
Claudio Ranieri / Foto: Getty Images

Articol de - Publicat vineri, 24 mai 2024 10:50 / Actualizat vineri, 24 mai 2024 11:10

Cagliari a pierdut joi seara, pe teren propriu, scor 2-3, cu Fiorentina, în ultima etapă din Serie A. Oaspeţii au marcat din penalty, în minutul 90+11, golul victoriei. A fost şi ultimul meci ca antrenor al lui Claudio Ranieri, tehnicianul lui Cagliari.

Anul trecut Claudio Ranieri a promovat cu Cagliari în Serie A, acum i-a salvat de la retrogradare şi a decis să se retragă. Meciul cu Fiorentina a fost ultimul din cariera de antrenor a lui Ranieri, ajuns la 72 de ani.

Planul anunțat de Florin Maxim după ce Corvinul Hunedoara a primit licența europeană
CORVINUL

Cum a decurs desfășurarea de forțe în Cagliari – Fiorentina 2-3, ultimul meci din cariera lui Claudio Ranieri

Cagliari a avut ocaziile în prima repriză, dar scorul l-au deschis oaspeţii, în minutul 39, prin Bonaventura. Gazdele au egalat prin Prati, în minutul 64, iar Mutandwa le-a adus în avantaj, în minutul 85. Fiorentina a egalat după doar patru minute, la o fază în care Nico Gonzalez a profitat de defensiva visătoare a gazdelor, iar Lapadula a avut un gol anulat de VAR pentru ofsaid.

Deşi meciul a fost prelungit cu doar cinci minute, oaspeţii au primit penalty, după o fază analizată de VAR, în minutul 90+11. S-a încheiat 3-2 pentru Fiorentina, care se află pe locul 8, cu 57 de puncte, în timp ce Cagliari este pe 15, cu 36 de puncte. Serie A este, în continuare, în desfășurare.

Claudio Ranieri s-a arătat vizibil emoționat când întreg stadionul l-a ovaționat înainte de începerea partidei.

Ar mai pregăti doar o echipă națională

La finalul jocului, Ranieri și-a luat adio de la fanii lui Cagliari. Antrenorul italian a lăsat totuși o portiță deschisă. A spus că ar fi dispus să mai antreneze, însă doar o echipă națională.

Meciul de adio al lui Claudio Ranieri, Cagliari – Fiorentina 2-3 / Foto: Imago Images
+6 FOTO

„Am fost impresionat de căldura și recunoștința primite din partea oamenilor după anunțul meu. De ce am decis să mă opresc? Înainte să vin la Cagliari, erau două sau trei echipe interesate de mine, dar nu am ajuns la un acord.

Când a venit oferta lui Cagliari, am înțeles că soarta vrea ca eu să închei un ciclu aici și mi-am spus: «Aici îmi voi încheia cariera de antrenor al unei echipe de club». Dacă va fi vorba despre o echipă națională, nu vorbesc despre naționala Italiei, aș fi tentat să spun «da», a declarat Claudio Ranieri, potrivit tuttomercatoweb.com.

Cagliari a anunțat că se va despărți de Claudio Ranieri

Ranieri a anunțat că acesta a fost ultimul său sezon ca antrenor, după o carieră impresionantă, în care a câștigat 5 trofee majore. Cel mai important a fost titlul de campion cu Leicester în sezonul 2015/2016 din Premier League.

„Antrenorul Claudio Ranieri își ia rămas bun de la Cagliari. În cele două experiențe ale sale la clubul nostru a reușit întotdeauna să conducă echipa spre atingerea obiectivului final.

Deja autor a două promovări în trecut și o salvare în de la retrogradarea din Serie A, în ultimul an și jumătate a realizat încă o capodoperă, reușind din nou să o salveze pe Cagliari de la retrogradare”, a anunțat clubul Cagliari.

Claudio Ranieri a mai câștigat Supercupa Europei (2005) și Cupa Regelui (1999) cu Valencia. De asemenea, cu Fiorentina și-a trecut în palmares Cupa Italiei (1996) și Supercupa Italiei (1997).

VIDEO Match Preview Manchester City - Manchester United » Finala Cupei Angliei din acest sezon

Răzvan Raț, bulversat de Edi Iordănescu: „Nu-l înțeleg. De parcă nu s-ar mai prezenta Ucraina la meci”
Bătaie GENERALĂ pe străzi înainte de Serbia - Anglia! » Noi scene BRUTALE la Euro: huliganii englezi i-au atacat pe sârbi la terase