INTERNATIONAL  »  CM 2018  »  BRAZILIA - CROAȚIA 2-0

VIDEO+FOTO Comeback strălucitor pentru Neymar! Brazilia a câștigat amicalul cu Croația și așteaptă Campionatul Mondial

Articol de - Publicat duminica, 03 iunie 2018 19:00

Neymar, liderul Seleção, înapoi pe teren după 98 de zile. A jucat azi întreaga repriză secundă și a deschis scorul cu Croația, 2-0, după un slalom spectaculos în careul croat.

Aproape o sută de zile a așteptat Neymar revenirea. Pe 25 februarie, cel care aprinde jocul Braziliei s-a accidentat singur, la un "clasic" de Ligue 1, PSG - Marseille, fiind operat după o fractură de metatarsian.

Mondialul părea amenințat, dar medicii Seleção au estimat perfect: se va reface înaintea turneului final și va avea timp să intre în formă.

Vezi VIDEO cu golurile partidei!

Azi, atacantul a jucat din nou la naționala auriverde. A intrat imediat după pauză și a influențat decisiv amicalul împotriva Croației pe "Anfield" din Liverpool.

În minutul 69, Neymar a sechestrat mingea, a pătruns în dribling în careu, a întors doi adversari dintr-o fentă și a șutat sub transversală. Portarul nu a reacționat. Nici nu a văzut balonul.

În prelungiri, Firmino, eroul lui Liverpool, a făcut 2-0. Lob elegant peste portar.

Brazilienii vor face parte din Grupa E la Mondial, alături de Costa Rica, Elveția și Serbia.

Echipele de start:

Brazilia: Alisson - Danilo, Silva, Miranda, Marcelo - Paulinho, Casemiro, Fernandinho - Willian, Gabriel Jesus, Coutinho
Rezerve: Ederson, Cassio, Marquinhos, Taison, Fagner, Costa, Neymar, Firmino, Geromel, Filipe Luis, Fred

Croația: Subasic - Vrsaljko, Lovren, Corluka, Vida - Badelj, Rakitic - Rebic, Modric, Perisic - Kramaric
Rezerve: Kalinic, Bradaric, Brozovic, Caleta-Car, Jedvaj, L. Kalinic, M. Kovacic, Mandzukic, Mitrovic, Pivaric, Pjaca, Strinic

54 de goluri a înscris Neymar la națională în 84 de selecții

1 gol mai are Ney pentru a-l ajunge pe Romario, locul 3 în topul all-time al golgeterilor Seleção

Florentin Petre a semnat cu Dinamo, asistat de Anamaria Prodan, și e făcut praf de Cornel Dinu

„Te ridică sau te bagă în pământ” » Horațiu Moldovan a povestit cum a cucerit-o pe Aza Gabriela: „Prima noastră întâlnire a fost la asigurări”

Iubita unui jucător cu 400 de meciuri în Seria A i-a mărturisit Dilettei Leotta: „De asta dormim în camere separate”