SPORTURI  »  TENIS  »  MELBOURNE SUMMER SET

Irina Begu, în sferturi la Melborune Summer Set » Sorana Cîrstea a fost eliminată

Irina Begu //  FOTO: Imago
Irina Begu // FOTO: Imago

Articol de GSP - Publicat joi, 06 ianuarie 2022 08:37 / Actualizat joi, 06 ianuarie 2022 08:51

Irina Begu (62 WTA, 31 de ani) continuă seria bună din Australia și s-a calificat în sferturile turneului Melbourne Summer Set 2, după ce a trecut de italianca Jasmine Paolini (53 WTA, 26 de ani), scor 3-6, 6-2, 6-3.

Românca a avut parte de un meci lung, de două ore și 3 minute, reușind în final să se califice în sferturi, acolo unde va juca vineri cu Amanda Anisimova (20 de ani, 78 WTA).

Irina Begu, în sferturi la Melborune Summer Set

Irina a început bine meciul și a condus cu 2-0, dar a fost egalată. Ulterior, Paolini a preluat conducerea și a făcut 5-2, scor la care Begu a mai câștigat un game. Românca nu a avut puterea să egaleze, iar italianca a câștigat primul set cu 6-3.

Ulterior, Begu a jucat mai bine. A avut 3-0 în setul secund, dar Paolini s-a apropiat la un game distanță. De la 3-2, Irina a rămas în controlul jocului și a câștigat setul cu 6-2.

În decisiv, Irina s-a distanțat rapid. A condus cu 4-1 și a câștigat setul cu 6-3.

Sorana Cîrstea a fost eliminată

Sorana Cîrstea (30 de ani, 39 WTA) a fost eliminată de Amanda Anisimova, viitoarea adversară a Irinei Begu, scor 4-6, 1-6, după o oră și 8 minute.

În primul set, Anisimova a condus cu 3-0, dar Sorana a egalat. La 4-4, americanca a forțat și s-a impus cu 6-4. În actul secund, românca nu a a mai putut ține pasul cu Anisimova. A câștigat doar un game, la 0-5, și a fost eliminată.

Citește mai multe știri din tenis:

Simona Halep, victorie fără emoții contra Gabrielei Ruse: a cedat doar 3 game-uri » Cine e următoarea adversară

Primul ministru al Australiei, reacție în cazul lui Novak Djokovic » Ce se întâmplă cu multiplul campion de la Australian Open

Interviu EXCLUSIV cu ucraineanca din naționala României în ziua meciului de la EURO: „Fiți puternici și curajoși!” + Povestea zguduitoare din războiul cu rușii: „N-am apucat să mai vorbesc cu tata înainte să moară. Era căzut psihic”
România - Ucraina » Echipa de start gândită de Edi Iordănescu pentru primul meci de la EURO 2024
FRF, mână-n mână cu politicul și la Euro! » Burleanu n-a uitat cine l-a „uns” ca să ajungă șeful fotbalului românesc. Cadrele surprinse de reporterii GSP

Adrian Ilie a fost condamnat la 8 luni de închisoare! » Ce se întâmplă cu „Cobra”