FOTBAL  »  Superliga  »  CFR - FC ARGEȘ 3-1

VIDEO Misiune îndeplinită » CFR Cluj trece de Argeșul lui Croitoru și se pregătește pentru „decisivul” cu Lazio. Clasamentul ACUM în Superligă

Articol de - Publicat duminica, 19 februarie 2023 19:01 / Actualizat duminica, 19 februarie 2023 20:10

CFR Cluj a învins-o pe FC Argeș, scor 3-1, în runda cu numărul 26 din SuperLigă. După o primă repriză în care a făcut ce a vrut cu defensiva lui Croitoru, campioana a trăit cu emoții finalul unui meci pe care l-a tranșat în prelungiri.

Rezultatele etapei #26 din Liga 1

FC Argeș i-a ieșit numai bine în cale CFR-ului. Un adversar mai potrivit pentru refacerea moralului, după 3 eșecuri consecutive, nici că se putea. În cea mai mare parte a timpului, pe teren a fost doar o singură echipă. A lui Dan Petrescu. Cealaltă a făcut figurație, incapabilă să creeze ceva cât de cât notabil.

FCSB - CS Universitatea Craiova 1-1 » Cronică de Cristian Geambașu: „Târnovanu a dat, Târnovanu a luat”
FCSB - CSU CRAIOVA 1-1

Diferența, vizibilă și din avion, s-a concretizat destul de repede inclusiv pe tabela de marcaj. Fără să se forțeze prea tare, clujenii s-au desprins la 2-0 în 25 de minute. Ciprian Deac, din pasa ex-piteșteanului Malele, gol la care a contribuit și Rizzi, cu o deviere, apoi Janga, care a reluat nestingherit centrarea lui Camora.

VIDEO CU GOLUL. Ciprian Deac, reușită norocoasă în minutul 2 din CFR Cluj - FC Argeș

Argeșenii? Jaloane. Și-n apărare, și-n atac, cu golgheterul Garita dat dispărut printre fundașii Clujului. Iar scorul putea fi chiar mai mare la pauză dacă „centralul” Flueran nu-i refuza un penalty lui Deac, faultat în careu de Bassong (35).

Nici arbitrul VAR, Andrei Chivulete, n-a intervenit. Sau dacă Malele, prea îndrăgostit de minge și disperat parcă să marcheze și el împotriva fostei echipe, n-ar fi dat dovadă de egoism în unele situații.

Cu sacii deja în căruță, clujenii au trecut în modul lor favorit, "la siguranță", fără a neglija însă ofensiva. Le-a ieșit până-n minutul 62, când tot ei i-au readus în joc pe oaspeți. Parcă dornic de ceva suspans, Kolinger a trimis în proprie poartă centrarea lui Jakolis, pentru 1-2.

Și cum se întâmplă adesea, pe cine nu lași să moară nu te lasă să trăiești. Argeșul s-a dezmeticit și a început să pună probleme, pe fondul oboselii care i-a ajuns din urmă pe majoritatea ardelenilor, prezenți și joi pe teren, la 0-1 cu Lazio, în Conference League.

Târcoveanu, "directă", Jobello și mai ales Garita le-au dat emoții amfitrionilor, de partea cealaltă, Krasniqi și Birligea au irosit cele mai bune oportunități ale CFR-ului, înainte ca primul să-și treacă numele pe tabelă, în prelungiri: 3-1, scor final, unul mai aproape de ceea ce a fost într-adevăr pe gazon.

Clasamentul din Superligă, după CFR Cluj - FC Argeș 3-1

Cu punctele de astăzi, CFR Cluj s-a apropiat la două lungimi de lideruL Farul. FC Argeș rămâne pe loc de baraj, cu 26 de puncte.

FINAL » CFR Cluj - FC Argeș 3-1

• Au marcat: C. Deac '2, Janga '25, Krasniqi 90+4 / Kolinger 62 (autogol)
  • Click AICI pentru statistici
  • Malele a marcat în minutul 45, dar reușita a fost anulată pentru ofsaid

CFR Cluj - FC Argeș, echipe de start:

CFR CLUJ: 1. Scuffet - 47. Braun, 33. Kollinger, 44. Yuri, 45. Camora - 10. Deac, 73. Muhar, 21. Boateng - 11. Petrila, 9. Malele, 92. Janga
REZERVE: 90 Sava, 4. Cr. Manea, 4. Burcă, 28. Hoban, 40. Cvek, 82 Fica, 30. Bîrligea, 7 Krasniqi, Maglica
ANTRENOR: Dan Petrescu

• Manea, Burcă, Krasniqi, Yeboah și Bîrligea au dispărut din echipa de start față de meciul cu Lazio. Au apărut în locul lor Braun, Kolinger, Petrila, Janga și Malele.

FC ARGEȘ: 12. Micu - 2. Tofan, 95. Zebic, 5. Turda, 22. Rizzi - 4. Meza Colli, 44. Bassong - 7. Hanne, 80. Târcoveanu, 11. Jobello - 14. Garita
REZERVE: Straton - Jakolis, Constantin, Biri, Crețu, Croitoru, Betrand, Calcan, Koubemba
ANTRENOR: Marius Croitoru

Stadion: „Dr. Constantin Rădulescu”
Arbitru: Flueran Viorel Nicusor (Craiova - Dolj), A1: Ghinguleac Radu Adrian (Bucureşti), A2: Popescu Adrian (Craiova - Dolj), Arbitru VAR: Chivulete Andrei Florin (Bucureşti) Arbitru AVAR: Demetrescu Iuliana Elena (Râmnicu Vâlcea - Vâlcea)

La 25 de ani de la episodul „să ne faceți statuie”, Dan Petrescu face o previziune sumbră: „Atunci să mă sunați! O să recunosc dacă am greșit”