FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - CSIKSZEREDA 2-0

VIDEO Nu disperă după 0-2 în turul cu Dinamo: „La Miercurea Ciuc le putem pune probleme! Astăzi a făcut diferența un jucător cu calitate”

Robert Ilyes, antrenorul celor de la Csikszereda +8   FOTO
Robert Ilyes, antrenorul celor de la Csikszereda

Articol de , - Publicat luni, 20 mai 2024 22:25 / Actualizat luni, 20 mai 2024 22:43

Robert Ilyes (50 de ani), antrenorul celor de la Csikszereda, a comentat înfrângerea cu Dinamo din manșa tur a barajului pentru menținerea / promovarea în Superligă, scor 0-2.

O „dublă” semnată de extrema Dennis Politic a rezolvat manșa tur a „dublei” Dinamo - Csikszereda. Ambele goluri au venit în a doua parte, primul la doar 20 de secunde de la reluarea jocului.

Antrenorul ciucanilor, Robert Ilyes, a prezentat câteva cauze pentru înfrângerea echipei lui, de la presiunea pusă de cei 31.000 de oameni în tribune la diferența valorică dintre jucătorii lui și cei ai lui Dinamo.

Reacția presei din Ungaria după ce suporterii ciucani au încercat să intre pe Arena Națională cu steagul Ținutului Secuiesc
Dinamo - Csikszereda

VIDEO. Robert Ilyes, concluzii după Dinamo - Csikszereda: „Dennis Politic, foarte bun! A făcut diferența, jocul lui a fost excepțional”

„Pot spune că am început jocul puțin temători, s-a simțit presiunea. Timp de 20-25 de minute ne-au presat foarte tare. Până la urmă am ieșit din presiunea lor, iar după minutul 30 am echilibrat puțin partida. Am fost cât de cât în joc, păcat că am luat golul 1 după o schemă a noastră.

Apoi ne-am panicat puțin, am pierdut organizarea defensivă, iar diferența a făcut-o un jucător care are calitate. Dacă îi dai spații unui jucător cu calitate tehnică, te pedepsește. Tot jocul lui a fost excepțional. Este un jucător foarte bun și a făcut diferența.

Ca intensitate a jocului, meciul a fost puțin peste nivelul ligii a doua. Ne-am adaptat, dar jucătorii mei cred că au cedat puțin mental. Doi jucători care nu au întâmpinat până acum probleme musculare mi-au zis că au avut crampe în tot corpul, ceea ce îmi dă de gândit.

De asta spun, cred că am pierdut din încredere. Am încercat să jucăm după golul 2, am avut ocazii. La acest nivel, dacă ai situații și nu marchezi, e greu să revii în joc. Dacă dădeam un gol puteam intra în joc și am fi avut speranțe mai mari pentru meciul de acasă.

S-a simțit și presiunea publicului, a contat foarte mult. Dacă nu am fi jucat pe Arenă, poate am fi arătat altfel. Când îți cântă 30.000 de spectatori, normal că simți energie, poate nici nu simți oboseala. Un astfel de public te împinge la victorie”, a afirmat Ilyes după meci, la microfonul DigiSport.

Robert Ilyes: „Să fim realiști, Dinamo are jucători mult mai valoroși”

Antrenorul echipei din Miercurea Ciuc este încrezător că elevii lui vor arăta mai bine la returul programat pe 27 mai. El spune că nu are ce să le reproșeze jucătorilor pe care îi are sub comandă.

„Am intrat în vestiar și am felicitat echipa, fiecare a dat cât a putut. Trebuie să fim realiști, Dinamo are jucători mult mai valoroși. Fiecare a dat maximum, nu am ce să le reproșez băieților.

Vine meciul următor, încercăm să schimbăm structura, vom încerca să punem presiune. Jucăm acasă, nu mai avem nimic de pierdut, să vedem ce putem scoate”.

Am știut că vor fi foarte agresivi din primul minut. Au avut posesia, mai multe ocazii decât noi, dar sunt puțin supărat pe golurile primite. Au venit mult prea ușor, mai ales primul, în minutul 46. Așteptăm returul, sperăm să le punem probleme la Miercurea Ciuc.

Venim din Liga 2, am terminat pe locul 6, am avut un sfârșit de sezon un pic mai greu. Am știut că ne așteaptă un meci greu și din păcate am pierdut, dar așteptăm săptămâna viitoare, să facem un meci mult mai bun acolo.

Cu siguranță se pot schimba lucrurile, am avut ocazii foarte mari pe contraatac. Din păcate, ei au marcat, noi nu. Dar putem să le punem probleme la Miercurea Ciuc. O să dăm totul acolo, sperăm că o să fie mai bine.

- Szilard Veres, mijlocaș Csikszereda

Citește tot despre Dinamo - Csikszereda:

Panduru a dat verdictul imediat după Dinamo - Csikszereda: „Nu-i mai vine să rămână la echipă. Mi s-a părut incredibil așa ceva”
Rafală de ocazii în 300 de secunde pentru Dinamo » Ștefan Bănică Jr. și-a pus mâinile în cap + Ce a făcut Tamaș

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!