FOTBAL  »  Superliga  »  AMICALE

Farul, umilită de campioana Moldovei într-un meci amical! Cum s-au descurcat Sepsi și Oțelul Galați

Farul Constanța a pierdut în fața celor de la Petrocub, foto: Facebook Farul Constanța

Articol de - Publicat miercuri, 03 iulie 2024 21:32 / Actualizat miercuri, 03 iulie 2024 21:39

Farul Constanța, ocupanta locului 4 din sezonul trecut de Superliga, a fost învinsă fără drept de apel de Petrocub, campioana din Moldova, scor 1-5, într-un meci amical disputat la Constanța.

A fost al treilea meci amical dintre cele două echipe. În primul, Farul s-a impus, scor 3-2, iar pe al doilea l-a pierdut, 1-2. Carlo Casap (25 de ani) a marcat unicul gol al constănțenilor, la 0-2, în minutul 16, din penalty. În celelalte meciuri de pregătire ale echipelor românești, Oțelul s-a impus în fața celor de la Marsaxlokk (Malta), scor 4-1, iar Sepsi a fost învinsă de Austria Viena, 1-3.

Farul, învinsă fără drept de apel de campioana Moldovei

Duelul s-a disputat pe Stadionul Central al Academiei Hagi și a început extrem de prost pentru constănțeni. Victor Mudrac a deschis scorul în minutul 7, iar Sergiu Plătică a dublat avantajul oaspeților un minut mai târziu.

Casap a redus din diferență în minutul 16, dintr-un penalty. Plătică ('51), Lungu ('54, penalty) și Demian ('87) au înscris în repriza a doua pentru formația din Moldova, care s-a distrat cu trupa lui Gheorghe Hagi. Intrarea a fost liberă, potrivit constănțenilor. Duelul a fost transmis de pagina oficială de Facebook a Farului.

Farul, învinsă fără drept de apel de Petrocub, foto: Facebook

„Marinarii” au evoluat în acest amical cu foarte mulți tineri jucători din cadrul Academiei Hagi, născuți în 2005, 2007 și chiar 2008.

FARUL (manager tehnic Gheorghe Hagi): Ducan (70 Răfăilă) - Aioanei (70 Cercel), Duțu (85 Gustavo), Dănuleasă (65 Dumitra), Grosu (70 Lazăr) - Ciobanu (70 Banu), N. Popescu (46 Martinovic), Casap (70 Băsceanu) - Avramescu (60 Doicaru), Andronache (70 Cocoș), Bodișteanu (70 Stoian).

Partidele amicale disputate de Farul în cantonament:

- 26 iunie: Farul - Cernomore Varna (locul 2 în Bulgaria): 0-1

- 29 iunie: cu Petrocub Hâncești (campioana Moldovei) 3-2 ( Banu 15, Cocoș 59, Stoian 60)

- 29 iunie: Petrocub Hâncești (campioana Moldovei) 1-2 (Stoian)

- 3 iulie: Petrocub Hâncești (campioana Moldovei) 1-5

- 5 iulie, ora 17.00, cu CSA Steaua, potrivit farulconstanta.com

Sepsi, eșec cu Austria Viena » Oțelul, succes cu o formație necunoscută din Malta

Sepsi Sfântu Gheorghe, locul 5 în sezonul trecut din Superliga, a pierdut în fața Austriei Viena, scor 1-3. Michael Breij (27 de ani), transferat în această vară, a deschis scorul în minutul 6. Barry, Malone și Huskovic au înscris pentru austrieci. Covăsnenii vor juca în fața celor de la Poli Iași în prima etapă din noul sezon al Superligii. Duelul va avea loc sâmbătă, 13 iulie, de la 17:00.

Sepsi, eșec cu Austria Viena, foto: Facebook Sepsi OSK

Echipa de start trimisă de Bernd Storck: Niczuly - Oroian, Ciobotariu, Ninaj, Fl. Ștefan - Alimi, K. Varga, Matei, Kallaku - M. Coman, Breij.

Oțelul Galați a trecut testul în fața necunoscutei Marsaxlokk, formație din Malta, scor 4-1. Frederic, Tănasă cu o „dublă” și Cristian Chira au înscris pentru trupa lui Dorinel Munteanu. Gălățenii vor merge pe terenul celor de la FC Botoșani în prima etapă din noul sezon.

Oțelul a învins o formație din Malta într-un meci amical, foto: Facebook SC Oțelul Galați

Echipa de start trimisă de Dorinel Munteanu: I. Popescu - Adăscăliței, Cisse, Stevanovic, Zhelev - J. Lameira, Teles, Cisotti (căpitan) - Maciel, Pop, Tănasă.

Rezerve: Ursu, Kovalov – Rus, Yabre, Neagu, Djuric, Hofman, Maftei, Chira, Stăuciuc, Roșu, Zivulic.

Match Preview » FCSB - Corvinul Hunedoara, Supercupa României

Nagelsmann a răbufnit: „De ce nu vedeți acest penalty clar, deși aveți 48.000 de reluări?” + Schweinsteiger: „Îmi sângerează inima când văd așa nedreptate!”
Euro 2024
Nemții fac scandal! „Toată Germania, șocată de decizia arbitrului” » Părerea specialistului: „Este penalty, mâna era clar depărtată de corp” + Gazzetta dello Sport tună: „Cadou făcut Spaniei. Un 11 metri macroscopic!”
Euro 2024
Adrian Mititelu, dezvăluiri explozive în interviul-monolog de 30 de minute: „CSA Steaua are drept de promovare! Nimeni nu mai poate salva FRF” + „Becali, Rotaru, fraților, cereți ce vreți! Burleanu o să aprobe și oaia în primul 11”

„Să fie RĂZBOI!” » Gigi Becali a început să țipe în fața Palatului: „Luni merg cu Rotaru la Burleanu. La școala de securiști le face injecții în cap să creadă că sunt stăpâni!”

Ofertat să semneze cu noua echipă, Ionuț Radu a rămas șocat când a aflat cine îl va antrena!