FOTBAL  »  Superliga  »  FCU CRAIOVA - UTA ARAD

Prima repriză a meciului dintre FCU Craiova și UTA Arad a fost marcată de trei faze de arbitraj, care l-au avut în prim plan pe „centralul” Marian Barbu. +11   FOTO

Articol de - Publicat duminica, 29 octombrie 2023 15:38 / Actualizat duminica, 29 octombrie 2023 16:31

Oltenii au trimis balonul în plasă în minutul 29, prin Aurelian Chițu. Golgeterul juveților a punctat cu o lovitură de cap. Reușita a fost însă validată abia după ce sistemul VAR a fost consultat.

Mihai Rotaru a găsit antrenor pentru Universitatea Craiova » Un fost selecționer ar urma să preia banca formației oltene
CSU CRAIOVA

FOTO. Reușita lui Aurelian Chițu din FCU Craiova - UTA, validată după ce a fost consultat VAR-ul

+7 FOTO

FCU Craiova a recuperat mingea aproape de mijlocul terenului. Gabriel Compagnucci a câștigat un duel aerian cu Kevin Luckassen, atacantul olandez al arădenilor. Doar că argentinianul l-a lovit pe batav cu cotul în cap în momentul săriturii.

Mingea a ajuns la Vlad Achim, mijlocașul veteran al oltenilor. Acesta a trimis o pasă către Aurelian Chițu, care la rândul lui l-a lansat în banda stângă pe Yassine Bahassa. Francezul a așteptat ca fostul atacant al Viitorului să intre în careu, pentru a-i centra.

Lucru care s-a și întâmplat. Aurelian Chițu a intrat în careu, a scăpat de marcajul fundașilor arădeni și l-a învins pe Florin Iacob cu o lovitură de cap, din plonjon, de la 9 metri.

Imediat după aceea, Marian Barbu a dus mâna la ureche, semn că așteaptă indicații din camera VAR. Faza incriminată: faultul comis de Compagnucci asupra lui Luckassen, la centrul terenului.

După ce a așteptat un minut indicații din camera VAR, acolo unde se află Ionuț Coza și Ferencz Tunyogi, Marian Barbu a decis să arate centrul terenului, semn că golul lui Chițu se pune, spre nemulțumirea lui Mircea Rednic, care protesta pe marginea terenului.

Este a opta reușită a atacantului în acest sezon de Liga 1.

FOTO. Penalty primit de UTA în meciul cu FCU Craiova după ce VAR a fost consultat

+9 FOTO

O altă fază de arbitraj s-a produs în minutul 33, în careul lui FCU Craiova. Andrej Fabry a centrat din lovitură de la colțul terenului, iar Ionuț Gurău, portarul oltenilor, l-a lovit cu pumnul în față pe Marcelo Freitas, mijlocașul brazilian al arădenilor.

Marian Barbu a dictat repunere din colțul careului. La scurt timp după aceea, arbitrul din Făgăraș a oprit jocul, așteptând indicații din camera VAR.

După un minut de consultări, Barbu a hotărât să se ducă la marginea terenului, pentru a revedea faza. Decizia l-a nemulțumit pe Giovanni Costantino. Italianul de pe banca lui FCU Craiova a primit „galben” pentru proteste.

Doar de câteva zeci de secunde a avut nevoie Marian Barbu pentru a veni cu o decizie: penalty pentru UTA Arad.

Mijlocașul Andrej Fabry a „confiscat” balonul, pentru a bate penalty-ul. Slovacul l-a învins fără probleme pe Gurău, pe centrul porții și a restabilit egalitatea în minutul 37.

UTA Arad avea să mai puncteze o dată până la pauză, prin Reagy Ofosu. Germanul a reluat din prima, din voleu, de la 13 metri, o centrare din banda stângă a lui Claudiu Micovschi.

FCU Craiova a cerut penalty în prelungirile primei reprize

Craiovenii au cerut și ei penalty în minutul 45+6. Gabriel Buta, închizătorul oltenilor, a trimis balonul cu capul în interiorul careului.

Mingea a ajuns la Aurelian Chițu. Atacantul lui FCU Craiova a tras slab la poartă, cu stângul. Balonul a sărit și l-a lovit pe Tiberiu Căpușă, fundașul arădenilor, în cotul stâng.

Prima repriză a meciului FCU Craiova - UTA, marcată de trei faze de arbitraj » Marian Barbu a avut nevoie de ajutorul VAR în două rânduri

Jucătorii trupei patronate de Adrian Mititelu i-au solicitat lui Marian Barbu să arate punctul cu var.

Doar că „centralul” din Făgăraș nu a dictat nimic. A dus mâna la ureche, așteptând indicații de la arbitrii VAR. La scurt timp după aceea, acesta a hotărât să fluiere finalul primei reprize.

Ionuț Chirilă ar fi putut deveni antrenorul lui Dinamo: „A vrut să vină alături de 10 jucători. El a început să aibă mania persecuției”

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!